Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Bořivoj Líbal vyměnil spoluvedení pražského Noerru za podobnou pozici v Eversheds Sutherland. Havel & Partners představila novou službu Certoo. A soudci se usmířili s ministrem spravedlnosti.
Jak už jsme informovali, advokát Bořivoj Líbal odešel z kanceláře Noerr, jíž spolu s Barbarou Kusak vedl. Eversheds Sutherland nyní oznámila, že bude jejím spoluřídícím partnerem v Česku a související kroky mají být podle Iana Graye z evropského vedení firmy součástí „celkového plánu významného růstu v rámci celé kontinentální Evropy“ a navazují na „nedávné otevření nových kanceláří v bulharské Sofii a německém Frankfurtu“.
Velká letní personálie ukázala ale další věci. Bořivoj Líbal na sebe dokáže efektivně vázat kolegy, protože z Noerru do Eversheds Sutherland ho následovali rovněž další tři advokáti. Část týmu si s sebou před několika lety odvedl i z PwC Legal. Česká kancelář Eversheds Sutherland bude pro Líbala zatím největší manažerskou výzvou, protože jak pro PwC Legal, tak Noerr pracují v Česku nízké desítky lidí, zatímco Eversheds referovala pro účely ročenky Lawyers & Busines Advokátní kanceláře roku 2021 přes 50 pracovníků a loňský obrat přes 100 milionů korun. Kancelář si ale zároveň prošla poměrně intenzivními interními problémy, které vyvrcholily zejména odchodem Jana Krampery, Tomáše Procházky a dalších právníků do nově založené firmy Aegis Law a výměnou českého managing partnera. Stanislava Dvořáka – mimochodem zakladatele původní firmy Dvořák & spol., která se následně proměnila na Dvořák Hager & Partners a nyní funguje pod značkou Eversheds Sutherland – vystřídal právě Bernhard Hager. S ním se nyní Líbal bude o českou manažerskou pozici „dělit“.
Havel & Partners uspořádala na konci srpna odkládanou tiskovou konferenci k nové službě Certoo. „Vnímali jsme mezeru na trhu a přišli jsme s nápadem projektu Certoo, který dokáže autorům – podobně jako notáři – osvědčit, že v daný čas autorským dílem disponovali. Toto moderní řešení na bázi blockchainu zabere doslova pár vteřin a nákladově se pohybujeme v řádu desetikorun,“ vysvětluje partner kanceláře Ivan Rámeš podstatu služby, kterou vyvinula společně s firmou Artinii. Podle slov jejího spoluzakladatele Víta Krajíčka bylo Certoo prověřeno soudním znalcem a pro soudy tak budou výstupy z této služby relevantní jako důkazy. Zcela jistě v České republice, ale rovněž v mnoha dalších zemích. „Měli bychom významně posílit pozici autorů v rámci autorských sporů,“ uvedl na tiskové konferenci dále Rámeš. Havel & Partners službu využívá pro své klienty a podle marketingové ředitelky Veroniky Dvořákové si firma takto nechala „potvrdit“ například i layout svého magazínu.
Ke zklidnění situace ohledně nejmenování Aleše Novotného místopředsedou brněnského krajského soudu pak došlo mezi ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem a Soudcovskou unií. „Se Soudcovskou unií jsme připraveni i nadále diskutovat, domluvili jsme se, že nebudeme v nejbližší době pokračovat ve veřejné polemice, neboť lidé nyní mají mnohem závažnější starosti a obavy a není v našem společném zájmu je zneklidňovat ještě více. K diskusi jsem ovšem samozřejmě kdykoli připraven. Uznávám argument Soudcovské unie, že zvolené odůvodnění, které poskytlo ministerstvo jako odpověď podle informačního zákona na svých stránkách, nebylo nejšťastnější,“citují webové stránky ministerstva Pavla Blažka. „Nejmenování jednoho funkcionáře není zásahem výkonné moci do moci soudní,“ uvedl podle webu prezident Soudcovské unie Libor Vávra. „Kdybychom věděli o výtce soudci Novotnému, k naší kritice ministra Blažka by zřejmě nedošlo,“ cituje pak dokonce Vávru server Česká justice.