Radkovičová: Náklady, které v byznyse neškrtejte

|

Když vedete firmu, měli byste vždy uvažovat o tom, jak zefektivnit procesy a jak mít co nejmenší náklady. Některé věci ale osekat nelze nebo by vás stálo mnohem víc peněz, času a energie zařizovat je pokaždé jednorázově. Musíte s nimi prostě ve vašich nákladech počítat. 

Ukážu vám to na příkladu výrobní firmy, kde jsem dělala auditorský pohovor s jednatelem a majitelem firmy, která vyrábí ocelové výrobky na míru. Připravovala jsem pro ně Code of Conduct a při tom kontrolovala související procesy a dokumenty.

Při řeči jsme přišli na jejich certifikáty. Mají jich dohromady pět a za všechny ročně platí. Čtyři z těch pěti certifikátů mít musí, z povahy jejich specializace (např. ČSN EN 1090-2, EN 15085-2). Poslední certifikát, který vlastní, je ISO 9001. Zatímco ISO 9001 je v podstatě určitá nástavba, ty čtyři zbývající certifikáty pokrývají jejich každodenní činnost.

Když mi popsal, co všechno musí absolvovat pro získání a hlavně udržování těchto čtyř certifikátů, napadla ho myšlenka, jestli to ISO nadále držet. Stojí je několik desítek tisíc korun ročně a přitom ho za poslední dobu nepotřebovali. Nechtěl ale udělat unáhlené rozhodnutí, tak jsme společně brainstormovali, zapisovali různá řešení a hodnotili jejich pro a proti. 

Sama jsem příznivcem efektivního podnikání, a tak náklady, které nemusíte mít, doporučuji osekat.

Celý text si můžete přečíst v Lawyers & Business č. 11/2022. Můžete si ho zakoupit například na mojecasopisy.cz.

Snímek obrazovky 2022-11-04 v 20.37.40
Předchozí

Allen & Overy radila České spořitelně při financování Mixitu

Eversheds se podílela na vybudování Domu Ronalda McDonalda

Další