Advokátní byznys není sprosté slovo: Wellbeing

|

Wellbeing. Do češtiny se těžko překládá, a tak ho mnozí označují jako rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Já to vidím trochu výš. Je to stav, kdy mám jasno v tom, kdo jsem, kde jsou mé hranice a jaká je moje hodnota pro tento svět. Když to vím, můžu pak vždycky jednat v souladu sama se sebou.  Díky tomu taky pracujete ve flow, přitahujete si k sobě ty správné lidi, ať už partnery v soukromém životě nebo klienty a lidi do týmu, a daří se vám dosahovat s lehkostí stejných nebo i vyšších výsledků. 

V čem si právníci dělají zle a nejsou v souladu?

Vidím tam dvě situace. Právník se žene do podnikání, ale já na první pohled vidím, že by měl zůstat zaměstnancem a zdokonalovat si svou úzkou specializaci, bez stresu se sháněním klientů. Nebo se rozhodl podnikat, ale mentálně zůstává v roli pracovníka a nedaří se mu přeskočit do role tvůrce či leadera.

Jak se to tak stává?

V Česku se právníci k podnikání dostávají takto: povinná koncipientura, advokátní zkoušky, pak obvykle zaměstnání v nějaké kanceláři a nato vlastní kancelář. Tento zaběhlý postup v sobě nese dvě věci. Jednu pozitivní a jednu negativní. Pozitivní je, že se učí „řemeslo” odspodu, to se mu hodí v každodenním řízení provozu, protože ví, co ta práce obnáší, a umí si to zkontrolovat. Negativní je, že hodně let je nucen žít v mindsetu pracovníka a najednou se má stát tvůrcem. Což je pro mnohé lidi velmi těžké. Neberte mě špatně, umět své řemeslo je dobře, ale od určitého okamžiku potřebujete řídit, umět obchod a z řemesla si držet a rozvíjet jen ty klíčové znalosti.

Proč by to tak měl dělat? 

Jako podnikatel v právu a hlavní business developer jste to vy, kdo nosí ty nejlepší nápady, vy rozvíjíte byznys, vy dáváte směr zaměstnancům, co se bude dělat. Takže vytvářejte si maximálně možně prostředí, který vás v tom podporuje.

Co se vám nejvíc osvědčilo při budování takové podpory?

Léty jsem došla na to, že my lídři si potřebujeme tvořit podporu nejen v práci, ale i doma. Prosím, nepleťme si to však s tím, že úkoly hodíme na manžela nebo na manželku a tím je vyřešeno. Naopak tvořte vzájemně prostor, aby i váš vztah mohl vzkvétat.

Celý text si můžete přečíst v Lawyers & Business č. 12/2021. V elektronické verzi jej můžete zakoupit na Alza.cz.

Předchozí

Clifford Chance radila CPI s úpisem akcií za 300 milionů euro

PRK radila J.P. Morgan ohledně Draslovky

Další