Otevřené kanceláře, Tech Index od DLA i novinky z Elementz Legal

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Unie obhájců vedená Tomášem Sokolem oslavila své desetileté výročí. Ve Strahovském klášteře, mimo jiné i odborným programem a kulatým stolem o vnímání obhajoby v českém justičním systému, a to za přítomnosti takových kapacit, jako jsou ministr spravedlnosti, předsedové Nejvyššího i Nejvyššího správního soudu nebo nejvyšší státní zástupce či prezident Unie státních zástupců. To samo o sobě svědčí o tom, jak vážně je v tuhle chvíli Unie obhájců v justičním prostředí brána. Advokátní kancelář DLA Piper pak představila svůj nový Tech Index 2024 a také uzavřela partnerství s Českou asociací umělé inteligence. Nedávno vzniklá kancelář Elementz Legal oznámila svou první velkou transakci. A příští týden nás čekají Dny otevřených dveří české advokacie.

„Setkáváme se s názorem, že advokacie již není pro absolventy právnických fakult tak atraktivní, na druhé straně shánějí advokátní kanceláře motivované zaměstnance, koncipienty či praktikanty a advokáti v penzijním věku nástupce, kteří převezmou jejich praxe,“ říká Irena Valíčková, partnerka kanceláře Valíček & Valíčková, která projekt dnů otevřených dveří, do něhož se zapojují  kromě této kanceláře například i Havel & Partners, PRK Partners, Deloitte Legal, Eversheds Sutherland nebo Pure Legal, vymyslela a spolupracuje na něm s Českou advokátní komorou a Právnickou fakultou Masarykovy univerzity. „Projekt Dnů otevřených dveří české advokacie tyto skupiny propojuje. Jeho cílem je přiblížit mladým právníkům současnou advokátní praxi a umožnit osobní kontakt s kancelářemi, které by se mohly stát jejich profesními partnery. Vytváří prostor pro výměnu zkušeností a budování profesních vazeb napříč generacemi právníků,“ dodala Valíčková. 

„Projekt Dnů otevřených dveří české advokacie představuje pro studenty a koncipienty jedinečnou příležitost, aby nahlédli do světa advokacie, která se může stát jejich celoživotním posláním. Přispívá k otevřené komunikaci s advokátní i laickou veřejností a věříme, že může přivést k advokacii nové zájemce,“ uvedl pak za Českou advokátní komoru její místopředseda Ondřej Trubač.

Tech Index 2024 od DLA Piper „vychází ze zpětné vazby od 1 200 vedoucích pracovníků, investorů a zástupců vládních institucí a dalších regulatorních orgánů ze Severní Ameriky, Latinské Ameriky, Blízkého východu, Evropy, Afriky a Asijsko-pacifického regionu“.  „Tech Index ukazuje, že navzdory přetrvávající geopolitické nestabilitě zůstává technologický průmysl velmi optimistický, pokud jde o vyhlídky na růst: dvě třetiny společností totiž očekávají v nadcházejících 12 měsících zvýšení příjmů a 40 procent předpokládá růst o více než 6 procent. Celkové indexované skóre, které odráží kvantitativní zjištění průzkumu jako celku, vzrostlo od předchozího průzkumu v roce 2022 o tři body na 71 bodů, což signalizuje rostoucí důvěru v celém odvětví,“ uvádí DLA Piper. Nejen proto je partnerství DLA s Českou asociací umělé inteligence důležitou konkurenční výhodou.

„Asociace si upevnila své nezastupitelné místo na českém trhu, a to díky mimořádně zajímavým členům a ambiciózním cílům. Stává se klíčovou platformou pro diskusi o otázkách umělé inteligence mezi všemi zainteresovanými stranami, což nám umožňuje lépe porozumět potřebám byznysu,“ říká partner DLA Piper Tomáš Ščerba. „Navíc má asociace silné mezinárodní ambice, a my, díky našim rozsáhlým zkušenostem s podporou společností při jejich růstu z lokální na evropskou a často i světovou úroveň, jsme schopni replikovat její úspěchy i v zahraničí.“

„AI však není jen slunce a duha. Zatímco nadšení a FOMO dosud poháněly chuť k přijetí AI, společnosti si hromadně uvědomují příležitost, ale často narážejí na „prokletí poslední míle“ AI a na problémy při implementaci. To v kombinaci s nedostatky v dovednostech a zdrojích a také přístupem a odpovědností na úrovni představenstva, spolu se stále složitějšími etickými a regulačními aspekty, představuje spoustu výzev a mnohdy i úskalí. Úskalí, která musí společnosti doufající v transformaci a růst v budoucnosti založené na AI překonat,“ dodává však také Tomáš Ščerba některé ze závěrů Tech Indexu, který je dostupný na webu kanceláře.

Advokátní kancelář Elementz Legal, za níž od letošního března stojí Martin Halada, Markéta Kohút a Marcela Kleinbauerová (viz foto), „se podílela na úspěšném uzavření transakce, při níž Twistcafe Group získala majoritní podíl v síti mobilních kaváren Kofi Kofi. Tým partnera Martina Halady poskytoval Twistcafe Group komplexní asistenci v průběhu celé transakce. V roce 2024 Elementz Legal rovněž radilo Twistcafe Group při akvizici společnosti Effectively a jejích značek Pizza Raketou a MyFoodPlace“.

Předchozí

V Pardubickém kraji oceňovali firmu roku

Důvěra v českou ekonomiku vzrostla

Další