Analytici: Českou ekonomiku letos čeká jen mírné oživení

|

Vývoj důvěry v českou ekonomiku naznačuje, že letošní hospodářské oživení bude jen opatrné. Shodují se na tom analytici při hodnocení konjunkturálního průzkumu od Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle kterého se souhrnný indikátor důvěry meziměsíčně zvýšil o 1,6 bodu na 98 bodů. Výrazné zlepšení důvěry v průmyslu analytici nechtějí přeceňovat, podle nich tento sektor snadno podléhá výkyvům.

„Zatímco podnikatelská nálada se v české ekonomice mírně zvýšila díky průmyslu, u spotřebitelů se mírně zhoršuje. Nejde ovšem o nijak dramatické změny, které by signalizovaly změnu směru ekonomického vývoje,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Podle něj ekonomika letos vykáže zhruba jednoprocentní růst.

„Na raketové odražení celé české ekonomiky to v letošním roce spíše nevypadá, ovšem to není velké překvapení. Očekávaný růst HDP kolem jednoho procenta se nadále zdá být nejpravděpodobnějším scénářem,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák upozornil, že ke zvýšení důvěry v ekonomiku přispěl zejména průmysl, zatímco spotřebitelská důvěra mírně klesla. „K tomu, aby spotřebitelská důvěra ze současných hodnot lehce nad 100 dále rostla, je podle mě nezbytný silnější růst mediánové mzdy v dalších čtvrtletích, alespoň na úrovni průměru. Tedy aby se více zlepšovala finanční situace středně a nízkopříjmových domácností,“ uvedl.

Podle Hradila slabší důvěra spotřebitelů vychází z obav o budoucí ekonomickou situaci, nevidí ale objektivní důvody pro strach spotřebitelů. „Inflace se zdá být relativně pod kontrolou, nezaměstnanost zůstává nejnižší v celé Evropě, reálné mzdy po nevydařených dvou letech konečně rostou solidním tempem a ani česká vláda již zřejmě v tomto volebním období neplánuje žádná další úsporná opatření,“ uvedl.

Finanční analytik Provident Financial Petr Javůrek spojuje oslabení důvěry spotřebitelů s nevýrazným vývojem ekonomiky v prvním čtvrtletí. „Zrychlení hospodářského růstu by ale mohl indikovat růst důvěry podnikatelů,“ uvedl.

Podle Dufka ale nelze přeceňovat výrazné zlepšení nálady v průmyslu. Upozornil, že firmy čekají růst výroby, ale průzkumy zakázek vypadají pesimisticky. „Tak trochu to opět vypadá, že přání předbíhá realitu, protože bez zakázek nebude asi smysl nějak výrazně navyšovat výrobu,“ podotkl. Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč v této souvislosti očekává, že bude nálada v průmyslu v dalších měsících kolísat.

Předchozí

Čtvrtina klientů si půjčuje u nebankovních firem

Jak právně ochránit majetek? Nemovitost má mít jednoho vlastníka

Další