Za dubnovým snížením nezaměstnanosti na 3,7 procenta z březnových 3,9 procenta jsou hlavně sezonní důvody. Shodují se na tom oslovení analytici. Připomínají také, že ve srovnání s loňským rokem je nezaměstnanost vyšší a počet nezaměstnaných převyšuje počet volných míst. Analytici rovněž upozorňují na problém, který představuje regionální rozložení nezaměstnanosti, když v krajích s největším počtem volných míst je nejméně nezaměstnaných a naopak.
„Hlavním důvodem tohoto poklesu jsou sezonní vlivy, kdy zaměstnavatelé ve vyšší míře poptávají pracovníky například v oblasti zemědělství, zahradnictví či pohostinství. Zároveň jsou patrné známky oživování české ekonomiky, tudíž je pravděpodobné, že se firmy nebudou chtít zbavovat stávajících zaměstnanců, a naopak mohou ve větší míře nabírat nové pracovníky,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Martin Kron.
Generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jánský uvedl, že firmy se v dubnu vrátily k náborům, které v zimě odložily. „S příchodem jara firmy tradičně rozšiřují své týmy. Roste optimismus firem i domácností, což můžeme sledovat ne vyšších odhadech ekonomického růstu pro letošní rok i ve vyšších maloobchodních tržbách. Trend zvyšujícího se optimismu na pracovním trhu je vidět také v očekáváních zaměstnanců ohledně zvyšování platů,“ uvedl. V nadcházejících měsících čeká další pokles nezaměstnanosti, v létě se ale podle něj náborová aktivita firem sníží.
„Tradičně nezaměstnanost s příchodem jarních měsíců klesá v souvislosti se zahájením sezonních prací. V letošním roce – a to navzdory nadstandardně teplému počasí, které umožnilo zahájit sezonní práce dříve – však nezaměstnanost klesá pomaleji, než by odpovídalo tradičnímu vývoji dřívějších let. Podíl nezaměstnaných osob tak poklesl jen velmi mírně a méně, než odpovídá tradiční sezonnosti,“ upozornil hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Meziročního zhoršení situace si všímá i hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. „Pokud odhlédneme od let zasažených pandemií koronaviru, je český trh práce nejchladnější od roku 2017. To ovšem nepředstavuje žádnou tragédii, jelikož i tehdy jej bylo možné charakterizovat jako napjatý. Pokračující neutěšená kondice českého průmyslu tedy dosud k žádné vlně nezaměstnanosti nevedla a s velkou pravděpodobností ani nepovede,“ uvedl.
Analytici si všímají i nerovnoměrného regionálního rozložení nezaměstnanosti. „Tam kde je vyšší zastoupení nezaměstnaných, nejsou volná místa. Tam kde jsou volná místa, není dostupné bydlení,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
„Problémem není celková výše nabízených pracovních míst, ale jejich regionální rozložení a jejich kvalita. Polovina všech volných pracovních míst připadá na Prahu a na Středočeský kraj,“ upozornil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. „Druhým problémem je kvalita pracovních pozic. Na tři čtvrtiny volných pracovních míst je potřeba jen základní vzdělání či dokonce žádné vzdělání, čemuž samozřejmě odpovídá i mzdové ohodnocení,“ dodal.