Ceny komodit na trzích začaly růst

|

Ceny komodit na světových trzích letos spíše rostou, jejich pokles z počátku roku vystřídalo v březnu a v dubnu zdražování. Výrazně zdražila ropa, měď, nikl, zlato, stříbro a hlavně kakao. Naopak zlevnilo uhlí, cukr nebo obiloviny. Hlavní komoditní index agentury Bloomberg od začátku roku do konce dubna vykazoval nárůst 2,5 procenta.

„Komoditní trhy letos rostou. Nebýt výrazné korekce na konci dubna, jsou už nárůsty cen komodit v tomto roce dvojnásobné. Rostoucí ceny komodit jsou strašákem dalšího cenového vývoje. Spekuluje se, že by mohly stát za další inflační vlnou,“ uvedl analytik investiční společnosti XTB Jiří Tyleček.

Cena severomořské ropy Brent podle něj letos vzrostla o devět procent. V době eskalace napětí na Blízkém východě se však nacházela ještě výše. Texaská ropa WTI přidala dokonce 10,5 procenta. Rozdílný je vývoj velkoobchodních cen paliv v Rotterdamu. Cena nafty stagnuje, zatímco cena benzínu přidává pětinu.

V cenách dalších energetických komodit nepřevažuje jednoznačný směr. Cena ročního kontraktu na plyn v Nizozemsku, který je určující pro cenový vývoj pro konečné zákazníky v Česku, klesá v tomto roce o dvě procenta. Cena elektřiny na burze v Lipsku k dodání v příštím roce stagnuje. Cena uhlí v Rotterdamu s dodáním v tomto roce klesá o osm procent.

Zatímco na počátku roku vykazovaly průmyslové kovy výrazné ztráty, na počátku května je situace opačná. Měď roste o 14 procent a nikl přidává 12 procent. Do zisku se přehoupl také hliník, který roste o šest procent. „Investoři začali více spekulovat na hospodářské oživení Číny,“ upozornil Tyleček.

Citelné růsty předvádějí také drahé kovy, kterým pomohla vzhůru geopolitika a nákupy centrálních bank. Cena zlata od začátku roku do konce dubna vzrostla o 13 procent , stříbra o 14 procent, řekl ČTK analytik společnosti Golden Gate Pavel Ryba. Cena palladia letos podle něj klesla o 11,3 procenta, platina zlevnila o 4,6 procenta.

Nejvíce zdražilo kakao, jehož cena vzrostla o 102 procent. Svým růstem vede žebříček nejvíce růstových globálně obchodovaných komodit v tomto roce, podotkl Tyleček. Cena pomerančového džusu roste o 23 procent. O něco mírnější zisky předvádí káva. Její cena roste o desetinu. Naopak o 6,5 procenta zlevnil cukr. Ještě o něco vyšší ztráty má bavlna, klesá o 7,5 procenta. Ze svých ztrát se stále nevzpamatovaly obiloviny. Cena pšenice letos klesla o 6,6 procenta, cena kukuřice o 3,5 procenta, uvedl Tyleček.

Předchozí

Ošetřovné by mohli mít i živnostníci a dohodáři 

Sněmovna bude schvalovat zkrácení doby oddlužení na tři roky

Další