Červencová meziroční inflace 2,2 procenta byla o 0,2 procentního bodu vyšší, než očekávala letní prognóza České národní banky (ČNB). Přispěla k tomu silnější dynamika regulovaných cen a nižší než předpokládaný pokles cen potravin, nápojů a tabáku, uvedl v pondělí v komentáři k inflačnímu vývoji náměstek ředitel sekce měnové ČNB Jakub Matějů.
Lehce nad očekáváním byla podle něj také jádrová inflace. V jejím meziměsíčním vývoji se projevil silnější sezonní růst cen dovolených. Naopak ceny pohonných hmot rostly přesně ve shodě s predikcí.
Ke stabilizaci jádrové inflace přispívá podle komentáře nejen slabý růst cen zahraničních vstupů, ale také předchozí déletrvající útlum domácí poptávky ovlivněný i přísnou měnovou politikou ČNB. Klesají přitom ziskové přirážky výrobců, prodejců a poskytovatelů služeb k jejich nákladům. Tyto faktory zmírňující inflaci cen tržních služeb tak vyvažují svižný růst mezd. Ceny zboží v cenovém jádru meziročně rostou pouze nepatrně. Dynamika imputovaného nájemného lehce zrychlila, začíná se v ní postupně promítat současné oživení realitního trhu, upozornil Matějů.
Ceny potravin pokračovaly v červenci v již jen mírném meziročním poklesu v důsledku předchozího zlevňování světových agrárních komodit i domácí zemědělské výroby. Ceny pohonných hmot rostou podstatně nižšími tempy ve srovnání s jarními měsíci, v meziměsíční optice však nastalo lehké zdražení následkem červencového oslabení koruny. Meziroční růst regulovaných cen v červenci pokračoval ve zpomalování, což souviselo s postupným snižováním cen energií pro domácnosti.
Cenová hladina v červenci meziměsíčně vzrostla o 0,7 procenta. Za tím stálo především zdražení cen dovolených s komplexními službami. Ty v červnu výrazně zaostaly za obvyklým sezonním vývojem a v červenci to částečně kompenzují. Podle letní prognózy ČNB se bude inflace ve zbytku letošního roku pohybovat na dohled dvouprocentního cíle, uzavřel Matějů.