Více než polovina Čechů si bere půjčky především na mimořádné výdaje a větší investice. Vyplývá to z nedávného průzkumu společnosti Provident Financial, kterého se zúčastnilo přes tisíc respondentů. Zajímavé je, že pouze sedm procent dotázaných uvedlo, že si půjčuje často nebo pravidelně.
Nejčastějším důvodem pro zadlužení je podle průzkumu pořízení vlastního bydlení. Tento krok je ochotno udělat až 70 procent respondentů. Na druhém místě se umístil nákup automobilu, který by si na dluh pořídila téměř polovina dotázaných. Necelá pětina lidí je pak ochotna si půjčit na rekonstrukce či běžnou údržbu bydlení včetně plateb za energie a vodu.
Průzkum také ukázal, že většina Čechů si dokáže poradit s běžnými základními výdaji sama. Dvě třetiny dotázaných uvedlo, že tyto náklady hradí výlučně z vlastních zdrojů. Pokud potřebují pomoc, obracejí se nejčastěji na rodinu.
Podle finančního analytika Petra Javůrka se sice zastavil pokles důvěry spotřebitelů v ekonomiku, ale výraznější zlepšení se do konce roku neočekává. „Důvěra se nebude výrazněji zvyšovat, dokud se neprojeví v příjmech domácností růst reálných mezd a stabilizace inflačních očekávání,“ uvedl Javůrek.
Data České národní banky ukazují, že celkové zadlužení domácností v srpnu mírně rostlo, a to rychleji než v loňském roce. Tento trend je tažen především hypotékami a úvěry na bydlení, jejichž úrokové sazby mírně klesají. U spotřebitelských úvěrů byl srpnový nárůst podobný jako v loňském roce.
Průzkum také odhalil, že Češi jsou schopni pokrýt z vlastních zdrojů i méně nezbytné výdaje. Až 80 procent dotázaných uvedlo, že si sami financují nákupy oblečení, investice do osobního rozvoje či výdaje na zdraví a wellness. Podobně je tomu i s výdaji na děti, jako je školné a volnočasové aktivity, kde se často podílejí i další členové rodiny.