ČNB vydává pamětní stokorunu s motivem NSZ

|

Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní stříbrnou stokorunu s motivem Nejvyššího státního zastupitelství. Je to první mince z cyklu, který bude připomínat české instituce, uvedla centrální banka v tiskové zprávě. Mince bude v prodeji od středy, její prodejní cena se bude od nominální hodnoty lišit, protože zohledňuje mimo jiné cenu stříbra nebo náklady na výrobu.

Mince má průměr 29 milimetrů a váží devět gramů. Je vyrobená ze slitiny 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Na lícní straně je v rámečku kompozice českého lva a moravské a slezské orlice. Na rubové straně je logo Nejvyššího státního zastupitelství a nad ním symboly váhy a meče. Autorem grafického zpracování je akademický sochař Zbyněk Fojtů.

Pamětní stokoruna je první z cyklu Instituce České republiky. Letos plánuje ČNB vydat ještě minci věnovanou Bezpečnostní informační službě. Příští rok by ve stejném cyklu měly vyjít pamětní stokoruny s motivy Nejvyššího soudu a Kanceláře prezidenta republiky.

V letošním roce už ČNB vydala stříbrné dvousetkoruny k výročí narození hudebních skladatelů Josefa Suka a Bedřicha Smetany. Dále plánuje emise pamětních dvousetkorun věnovaných malíři Karlu Škrétovi a vydání Komenského mapy Moravy, stříbrných pětisetkorun s motivem tramvaje T3 nebo zlatých mincí v nominální hodnotě 5000 korun s motivy Olomouce a Moravské Třebové.

Předchozí

Ministerstvo spravedlnosti předložilo návrh vyhlášky advokátního tarifu

Spor ohledně privatizace bytů OKD míří k Evropskému soudu pro lidská práva

Další