Daňaři roku, Zákon roku i nový Akademický senát

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Mezi Daňaři roku letos významně uspěli advokáti, zejména partnerka Deloitte Legal Jiřina Procházková. Zmíněná advokátní kancelář vyhlásila i za mediálního partnerství Lawyes & Business další ročník ankety Zákon roku. Nominace jsou zajímavé a myslím že i dosti překvapivé. Nový Akademický senát Právnické fakulty Univerzity Karlovy pak vede profesor Jan Wintr. 

S malým odstupem se nyní můžeme podívat na výsledky soutěže Daňař & Daňová firma roku, kterou vyhlašuje společnost Wolters Kluwer. Daňařem roku v kategorii Tax Advisor se stala advokátka Jiřina Procházková z Deloitte Legal, na třetím místě skončil advokát Ondřej Trubač z Bříza & Trubač a na pátém rovněž advokátka Petra Nováková z Nováková + Partners. V soutěži uspěla také Rödl & Partner, do jejíž skupiny patří rovněž v Česku velmi významná advokátní kancelář. Pro účely kategorie ETL Global Největší poradenská firma roku 2022 reportovala celkový obrat téměř 552 milionů korun a 315 zaměstnanců. Vítězem kategorie se stala společnost BDO s obratem skoro 717 milionů korun.

Je tu další ročník Zákona roku od Deloitte a Deloitte Legal. Nominační rada, kterou mimochodem po odchodu Tomáše Babáčka z Deloitte Legal vede již výše zmiňovaná Jiřina Procházková, vybrala těchto pět legislativních počinů k dalšímu hlasování:

· CSRD: Sejmout z očí zelenou pásku (směrnice o podávání zpráv podniků o udržitelnosti)

· Urychlení povolovacích procesů při budování fotovoltaických systémů (nařízení o stanovení rámce pro urychlení zavádění energie z obnovitelných zdrojů)

· Transparentní řazení příspěvků ve vyhledávačích (nařízení o digitálních službách)

· Odstranění administrativních a daňových překážek pro poskytnutí pomoci Ukrajině (zákon o opatřeních v oblasti daní v souvislosti s konfliktem na Ukrajině)

· Změny silniční daně (novela zákona o dani silniční)

Tak neváhejte a hlasujte na webu Zákona roku. Připomeňme ještě jednu událost: Ve čtvrtek 9. února se poprvé sešel nový Akademický senát Právnické fakulty Univerzity Karlovy, jako předseda ho povede ústavní právník Jan Witnr, v pozicích místopředsedů v něm působí expert na správní právo Josef Staša a student Pavel Linzer. „Na svém prvním zasedání se jednohlasně přihlásil k usnesení Asociace právnických fakult z 3. 11. 2022 a připojil se k oprávněným požadavkům na zlepšení financování vysokých škol,“ uvedla o jeho jednání fakulta. V daném usnesení mimo jiné stojí: „Za naprosté minimum Asociace právnických fakult považuje to, aby bylo možné v roce 2023 navýšit mzdy učitelů, vědců a výzkumných pracovníků alespoň o výši inflace. Bez takového navýšení nelze zajistit odpovídající kvalitu vysokoškolského vzdělávání a výzkumu a důsledkem může být odchod zejména mladých akademiků z vysokých škol. Patrné je to zejména v oblasti práva a právní vědy, protože plat v akademické sféře je nepoměrně nižší než plat či mzda ve srovnatelné právní pozici bez ohledu na to, zda ve veřejné správě či soukromém sektoru.“ 

Předchozí

Štilec & Partners pracovala na úspěšné obraně stavebního povolení metra D

Clifford Chance radila s financováním akvizice Tescanu společností Carlyle

Další