Češi budou letos pracovat na odvody daní 172 dnů. Den daňové svobody tak připadne na 20. června, zatímco loni byl 17. června. Důvodem posunutí je změna parametrů daní v rámci vládního konsolidačního balíčku. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Deloitte. V evropském srovnání je Česko v daňovém zatížení zhruba uprostřed, stejně na tom je Portugalsko.
Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého míří veškerá mzda na konto občana. Do té doby celý jeho příjem připadá státu. Den daňové svobody tak představuje laicky srozumitelné vyjádření daňové zátěže v ekonomice.
Konsolidační balíček zvýšil sazbu daně z příjmu právnických osob z 19 na 21 procent, obnovil nemocenské pojištění zaměstnanců ve výši 0,6 procenta, zvýšil o 80 procent základní koeficient daně z nemovitosti, zvýšil spotřební daně z lihu a tabáku. Měnily se odvody živnostníků i z dohod o provedení práce a sjednotily se snížené sazby DPH z deseti a 15 procent na 12 procentech. Celkové zvýšení daňové zátěže se projevilo posunem dne daňové svobody dál od začátku roku, konstatuje analýza.
„Přestože část zátěže konsolidace veřejných rozpočtů nese příjmová strana, což znamená zvýšení daní, pohybuje se relativní daňová zátěž v Česku stále uprostřed žebříčku evropských zemí,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte a poradce prezidenta Petra Pavla David Marek. Česko oslaví den daňové svobody ve stejný den jako Portugalsko. Nejdřív v Evropské unii měli den daňové svobody v Rumunsku, kde připadl na 24. dubna, nejpozději bude ve Francii 31. července. Ze sousedních zemí oslaví nejdřív den daňové svobody Polsko, kde bude 2. června, o pět dní později přijde na Slovensku. V Německu připadá den daňové svobody na 25. června, v Rakousku na 15. července.
Den daňové svobody v Česku propočítává také Liberální institut. Jeho metodika se liší od metodiky Deloitte, podle něj tak den daňové svobody připadá na 11. června a loni byl 13. června.