Do bilance zahraničního obchodu se promítl rychlejší pokles dovozu

|

Do kladné bilance zahraničního obchodu ČR ve výši 39,3 miliardy korun se v březnu promítl zejména rychlejší pokles dovozu. Vyplývá to z vyjádření analytiků. Přesto podle nich březnový výsledek zahraničního obchodu překonal odhad trhu, který počítal s přebytkem 17 miliard korun. Z dat Českého statistického úřadu zveřejněných v úterý vyplývá, že dovoz meziročně klesl o devět procent na 369,4 miliardy korun a export o 3,3 procenta na 408,7 miliardy korun. Letošní březen měl o tři pracovní dny méně než ten loňský.

„Na výši přebytku se tentokrát podepsal především pokles dovozů,“ řekla analytička Komerční banky Jana Steckerová. Nejvýrazněji se podle ní v březnu propadl import výrobků ve zpracovatelském průmyslu. „Zde se zřejmě promítl výpadek dodávek elektromotorů pro Škodu Auto z německého závodu v Kasselu,“ doplnila. Negativní vliv pak na celkové saldo podle ní měl obchod s ropnými produkty a elektřinou.

„V nadcházejících měsících by zahraniční obchod měl podpořit export automobilů, kde stále ještě pozorujeme vyřizování objednávek z předchozích období, zároveň ale obnovení dodávek německých elektromotorů zřejmě povede ke zvýšení importů,“ uvedla Steckerová.

Ceny ropy podle hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka zvedá zejména napětí na Blízkém Východě. „Na začátku roku se cena ropy Brent pohybovala kolem 80 dolarů za barel, v březnu už průměrná cena činila 85 dolarů za barel. Bohužel v dubnu dále stoupala, což dále negativně ovlivní obchodní bilanci,“ dodal. Upozornil také na to, že i když se domácí poptávka dostává z inflačního šoku, stále je relativně nízká, což ukazuje právě nižší objem dovozeného zboží.

„Navzdory slabému růstu v západoevropských zemích, zejména v Německu, které je naším hlavním obchodním partnerem, se však daří průmyslovým firmám vyvážet na tyto trhy. Pozitivním signálem je růst nových zakázek ze zahraničí,“ řekl Marek.

Rostoucí ceny ropy podle analytika Raiffeisenbank Martina Krona představují také proinflační riziko. „Firmy po dlouhé době evidovaly nárůst cen vstupů, které, ač mírně, promítly do cen výstupů,“ uvedl.

Vzhledem k tomu, že průmyslová produkce v Česku v březnu meziročně klesla o 2,7 procenta, došlo také nejspíš k vývozu nahromaděných zásob, míní ekonom UniCredit Bank Jiří Pour. „Situace v průmyslu zůstává nejistá, avšak pro celý rok očekáváme pozitivní vliv zahraniční poptávky na růst ekonomiky,“ řekl.

Předchozí

Operace už nebude podmínkou ke změně pohlaví, rozhodl ÚS

Více firem v ČR se loni dostalo do insolvence

Další