Důsledek energetické krize: Češi pokračují v úsporách

|

Češi pokračují v úsporách při spotřebě energií i dalších výdajů. Za poslední rok udělalo některé opatření 60 procent tuzemských domácností, v průměru jim to přineslo úsporu kolem 8000 korun za rok. Polovina domácností plánuje další úsporné kroky i do budoucna. Důvodem je především očekávání opětovného růstu cen energií v příštích letech. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos, která jeho výsledky představila novinářům.

Výdaje tuzemských domácností za energie se podle průzkumu, který se uskutečnil na přelomu března a dubna mezi 1016 respondenty, postupně stabilizovaly. V posledních měsících tak zároveň klesá podíl domácností, které musely kvůli cenám energií výrazně omezovat rodinné rozpočty.

Hlavní motivací domácností ke snížení spotřeby energií byly podle produktového ředitele Ipsos Michala Straky nejistota a rostoucí ceny energií. Nejčastěji lidé praktikovali rychlé větrání, sprchování místo vany nebo snížení teploty v domácnosti. Z investičních opatření pak šlo například o výměnu žárovek či spotřebičů, stavební úpravy nebo přechod na tuhá paliva při vytápění.

Největší očekávání co do výše úspor podle průzkumu mají lidé u fotovoltaiky. V průměru počítají s úsporou kolem 7200 Kč za rok. „Reálná čísla úspor při pořízení fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla jsou pro většinu domácností podle naší analýzy ještě vyšší,“ uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec. Podle něj je nejefektivnější cestou kombinace těchto zařízení s úpravami bydlení, jako je například výměna oken a dveří či alespoň částečně zateplení domu.

Největší bariérou při zvažování investic je podle průzkumu zajištění financí. Většina domácnosti je ochotna do některého opatření investovat spíše nižší částky. U zhruba třetiny domácností jde o částku do 5000 korun. Vysokou investici nad 50.000 Kč naopak zvažuje přibližně 14 procent domácností. Postupně také klesá ochota využít k opatřením vlastní peníze, naopak roste zájem o státní dotace. Zatímco loni o ně chtělo podle průzkumu požádat 11 procent domácností, nyní je to už 24 procent.

„V rámci Evropské unie patří Česko mezi země s nejvyšší spotřebou energie v domácnostech, to bychom chtěli společně změnit,“ řekl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Vladman. Fond podle něj za posledních deset let podpořil investice do úsporných technologií nebo stavebních úprav za více než 70 miliard korun pro celkem 353.000 domácností.

Předchozí

Nespokojení zaměstnanci soudů budou stávkovat

Snížená důvěra v ekonomiku je podle analytiků jen výkyv

Další