Januš: Právnická fakulta UK má dva poslance a bude mít i prorektora

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Pražská právnická fakulta „získala“ ve volbách dva nové poslance. Do sněmovny vstupuje rovněž partner kanceláře Arrows Pavel Staněk a poslanci znovu budou také tři bývalí ministři spravedlnosti. A zpět k Právnické fakultě UK: jeden z jejích profesorů bude novým prorektorem univerzity, ať již se rektorem stane příští týden kterýkoliv z kandidátů.

Dva docenti působící na Právnické fakultě UK v Praze uspěli v letošních sněmovních volbách: mezi nové poslance se počítají i Vladimír Balaš a Michael Kohajda, u kterého je ale nutné dodat, že je rovněž proděkanem Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Balaš patří k předním expertům na mezinárodní právo, byl rovněž prvním děkanem plzeňské Právnické fakulty. Kohajda je zase expertem na daně a finanční právo. Oba rovněž působí jako advokáti. 

Právnická fakulta Univerzity Karlovy získá také i v novém vedení této vysoké školy svého prorektora. Toho současného, Aleše Gerlocha, může vystřídat končící děkan Právnické fakulty Jan Kuklík nebo profesorka občanského práva Alena Macková. Kuklíka si do týmu vybrala Milena Králíčková, Mackovou zase Michal Stehlík. Zda se stane rektorkou Králíčková, nebo rektorem Stehlíkem bude jasné v pátek 22. října. Pak se rovněž ukáže, kdo bude novým „právnickým“ prorektorem.

Ale ještě ke sněmovním volbám: Po loňském senátním úspěchu Jana Holáska bude mít větší advokacie rovněž zastoupení v Poslanecké sněmovně. Novým poslancem se totiž stal rovněž Pavel Staněk, partner kanceláře Arrows a rovněž prezident České asociace věřitelů. Jednou už poslancem byl, stejně jako náměstkem na ministerstvu spravedlnosti. A zvoleni byli rovněž tři bývalí reprezentanti tohoto úřadu: Pavel Blažek, Helana Válková (kandidující nakonec nikoliv v Praze, ale ve Středočeském kraji) a Taťána Malá.

Hledání příštího ministra spravedlnosti naopak běží v plném proudu. Nejčastěji se mluví o sněmovním matadorovi Markovi Bendovi, ve hře ale stále ještě může být pirátský poslanec Jakub Michálek. I když je možné, že spíše obsadí funkci místopředsedy Poslanecké sněmovny. Ze čtyř poslanců této strany by se do ní hodil patrně nejvíce. Brzy uvidíme.

Předchozí

KPMG Legal výrazně posiluje tým zaměřený na finanční trh

Spiska usnadní život firmám i organizacím veřejné správy

Další