Kde se nejlépe podniká? V Brně

|

Brno je podnikatelsky nejatraktivnějším městem v Česku, plyne z celorepublikového srovnávacího výzkumu Město pro byznys. Proti loňskému roku, kdy se umístilo na druhém místě za Lysou nad Labem na Nymbursku, si tak polepšilo a k první příčce mu pomohl vstřícný přístup radnice k podnikatelům i výhodné podmínky pro podnikání. V tiskové zprávě to uvedli pořadatelé. Na druhém místě žebříčku, který vyhodnocuje analytická agentura Datank, se umístila Plzeň a třetí skončila Ostrava.

Do výzkumu, který hodnotí potenciál českých měst a obcí, bylo zapojeno 205 měst s rozšířenou působností.

Veřejná správa v Brně dosáhla podle pořadatelů skvělého výsledku v testování, které prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje, jak kvalitně a rychle odpovídají místní živnostenské úřady. Hodnotitelé ocenili také to, že při celorepublikovém srovnání má Brno vysoký počet ekonomických subjektů v přepočtu na 1000 obyvatel, navíc jich meziročně výrazně přibývá. Příslibem pro rozvoj pracovního trhu i do budoucna je nárůst počtu obyvatel.

„Velmi spolupracujeme s firmami, které v Brně vytváří významný podíl na pracovním trhu. Chceme společnými silami i s Jihomoravským krajem vytvořit platformu pro to, aby se studenti mohli lépe orientovat v technických oborech a aby si je také vybírali, protože Brno je a bude městem techniky, kde se tvoří vysoká přidaná hodnota,“ řekla brněnská zastupitelka Anna Putnová (TOP 09).

Rozvoj podnikání v Plzni podporuje podle výzkumu dobrá dopravní dostupnost. Ve městě je i vysoký podíl firem s více než 250 zaměstnanci na celkovém počtu ekonomických subjektů. V přístupu veřejné správy ocenila agentura zejména kvalitu webových stránek. Podnikatelé tam najdou v přehledné podobě vše potřebné pro komunikaci s úřadem a řadu dalších informací a odkazů, které jim mohou pomoci například při zakládání živnosti.

Ostrava má vysoký počet firem v přepočtu na 1000 obyvatel. Radnice podle agentury dává nadprůměrně vysoké finanční prostředky zejména do veřejné dopravy a na kulturu. Pokud jde o přístup veřejné správy, hodnotitelé ocenili množství úředních hodin, při nichž si můžou podnikatelé vyřídit vše potřebné pro podnikání.

Srovnávací výzkum Město pro byznys se letos konal 17. rokem. Analytici agentury Datank dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Pořadí vyhodnocují za jednotlivé kraje a za celou republiku.

Předchozí

Tématem 10. ročníku Law Fitu je Digitální (pře)regulace

Sněmovna schválila zkrácení doby oddlužení

Další