Matzner: Děti mají vedle práv i povinnosti. Zásadní je věk 13 let

|

Trestní odpovědnost mají děti sice až od 15 let, způsobilost k právům a povinnostem ale získávají postupně už od narození, plné pak dosáhnout v 18 letech. Zásadní je – a o tom se příliš neví – věk 13 let. V pořadu Matzner na to upozorňuje advokát Jiří Matzner.

Dítě už totiž v tomto věku může uzavírat řadu kupních smluv. A pokud by například nezaplatilo, prodejce má kupní cenu vymáhat přímo na něm, nikoliv na jeho rodičích.

Před dosažením 13 let by přitom prodejce měl celou věc řešit s rodiči, ti za takové jednání dítě odpovídají. Právě ve 13 letech se to ale podle pravidel obsažených v občanském zákoníku láme. 

„Děti mají vedle práv i povinnosti,“ říká Jiří Matzner, například mají respektovat své rodiče. „I ve škole je pro děti překvapením, že by měly mít nějaké povinnosti, kterých se nedá ani zbavit, ani zříct.“

„V průběhu věku se práva a povinnosti mění, není to konstantní množina, která by byla stále stejná,“ upozorňuje také advokát Matzner. Záleží při tom na rozumovém nadání, vyspělosti a schopnostech dítěte.

Náš region TV, Lawyers & Business a advokátní kancelář Matzner Legal uvádějí novou partnerskou právně-osvětovou sérii pořadů Matzner. Právě advokát Jiří Matzner, zakladatel zmíněné právní firmy, v jednotlivých dílech rozebírá aktuální právní témata, která se mohou týkat každého z nás, a to v jejich širších souvislostech. Pořad moderuje Jan Januš, šéfredaktor časopisů Lawyers & Business a Mladý svět.

Předchozí

Eversheds radila MVV Energii při prodeji českých aktiv

Clifford Chance radila KB při financování solární elektrárny

Další