Nebankovní společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci (ČLFA) poskytly v letošním 1. čtvrtletí podnikatelům a spotřebitelům financování za 67 miliard korun, což bylo meziročně o jedno procento více. Výrazně stoupl zájem o financování nákupu osobních automobilů, naopak u strojů a zařízení klesl. Informovala o tom ČLFA, která sdružuje 34 členských firem ze sektoru nebankovního financování.
Klientům z řad firem a podnikatelů poskytli členové asociace v prvním čtvrtletí financování za 60 miliard Kč, tedy jako ve stejném období loni. Naopak financování zboží a služeb pro spotřebitele vzrostlo meziročně o deset procent na sedm miliard Kč.
„Klienti členských společností v prvním čtvrtletí více investovali do dopravních prostředků. Růst je patrný zejména u nových osobních vozů, kde vzrostl meziročně objem financování o více než 17 procent. Se spuštěním dotačního programu Záruka elektromobilita očekáváme v následujících měsících výrazný růst zájmu o elektromobily, a tedy i růst podílu těchto vozů na celkovém objemu financování,“ uvedla předsedkyně představenstva ČLFA Jana Hanušová.
Do objemů investic a financování se podle ní promítá tlak na český průmysl způsobený mimo jiné potížemi německé ekonomiky. „Zatímco v minulém roce objem poskytnutého specializovaného financování členy asociace do strojů a zařízení ještě rostl o dvě procenta, v prvním čtvrtletí letošního roku se propadl o 15 procent, doplnila Hanušová.
Na pořízení silničních dopravních prostředků poskytly finanční společnosti sdružené v ČLFA za první čtvrtletí letošního roku 22 miliard korun, tedy meziročně o deset procent více. Z toho 15 miliard korun směřovalo k pořízení osobních vozidel, což byl nárůst o 13 procent. Díky financování členskými společnostmi ČLFA bylo zakoupeno 17.869 nových osobních vozidel.
Na pořízení strojů a zařízení poskytli členové ČLFA od ledna do března 2024 financování sedm miliard korun, meziročně o 15 procent méně. Ke konci března 2024 spravovaly členské společnosti 913.000 aktivních leasingových a úvěrových smluv. Pohledávky z těchto smluv dosáhly 296 miliard Kč. Na factoringové společnosti, které jsou členy Asociace factoringových společností, byly postoupeny pohledávky za 66 miliard Kč. To bylo meziročně o čtyři procenta méně.