Němec je předsedou ČAK na dva roky, co bude dál? A White & Case slaví hudbou

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Nové představenstvo České advokátní komory začalo pracovat a přístupný je nově i zápis z jeho prvního jednání. Z toho jasně vyplývá, že noví představitelé advokátní stavu se dokážou stoprocentně dohodnout. Na rozdíl od nové Poslanecké sněmovny, kde se bude v příštích letech pravděpodobně politikařit ještě daleko víc, než tomu bylo dosud. Pražská kancelář White & Case  pak slaví 30 let na českém trhu a jak je u ní tradičně zvykem, dělá to velmi nápaditě a s přidanými hodnotami. 

Nejen Robert Němec šel do kandidatury na předsedu České advokátní komory jako jediný kandidát s dobře předjednanou podporou, která se proměnila v 11 hlasů z 11 možných. Podobně na „jistotu“ kandidovali rovněž místopředsedkyně a místopředsedové, a to na předem domluvený počet míst, vyplývá ze zápisu. Žádný „alternativní“ kandidát se neobjevil. A tak představenstvo nejprve 11 hlasy zvolilo Michalu Plachkou místopředsedkyní pověřenou dohledem nad činností pobočky advokátní komory v Brně. „Dnešní den na pobočce České advokátní komory v Brně, nad kterou mám vykonávat dohled, byl moc zajímavý. Nejen pro milé přivítání na pozici místopředsedkyně a poznání schopného týmu do práce zapálených lidí. Ale i pro obrovské množství důležitých informací, a podnětné debaty o tom, kde by se advokátní komora mohla tu i onde maličko posunout. Nápadů je spousta, tak snad se nám je podaří uvést do praxe. Moc se na tu práci těším,“ napsala Plachká tuto středu na Linked-In.

Ale zpět k advokátním volbám: Následně totiž členové představenstva úplně stejně jako Michalu Plachkou zvolili Martina Maisnera a Moniku Novotnou. Jen Petr Toman dostal 10 hlasů. Není to kritika, naopak ocenění toho, jak se noví představitelé advokátní komory umějí dohodnout. Všichni získali mandát na dva roky. A je možné, že ty dokonalé dohody už nyní pamatují i na to, jak se síly rozloží od listopadu 2023. 

Horší situace ohledně dohod bude v nové Poslanecké sněmovně, jak už se ukázalo při volbě jejího nové šéfa, respektive předsedkyně Markéty Pekarové Adamové. A to je koaliční program velmi zajímavý a hodně ambiciózní plán. Spravedlnost najdete na straně 32 a třeba o další legislativě v oblasti exekucí a insolvencí, kterou se tento týden zabýval i Insolvenční kongres, se dočteme následující: „Najdeme vyvážené řešení respektující pomoc zodpovědným dlužníkům i práva seriózních věřitelů. Dluhy se mají platit, ale nikomu nepomůže, když se z dlužníků stanou doživotní nevolníci. Zveřejníme přesná relevantní data k exekucím a zasadíme se o zastavení těch nezákonných. Zkrátíme dobu insolvenčního řízení na 3 roky. Nastavíme celý systém tak, aby byl dlužník vždy motivován pracovat a splácet dluh.“ Čeká nás zajímavé období.

A White & Case se u příležitosti svého 30. výročí vrací do historie a připomíná, že při založení samotné americké kanceláře před 120 lety byl také v New Yorku velmi populární Antonín Dvořák. Nejen jeho Novosvětská, kterou odpremiéroval v Carnegie Hall jen kousek od amerického sídla firmy, vlastně odráží i jejich hodnoty. A stejně jako Dvořákovým dílem prostupovaly inovativní přístupy, snaží se o takový přístup ke své práci i kancelář. A tak White & Case věnovala ke svým narozeninám dárky druhým: studentům HAMU cenné housle a svým klientům exkluzivní LP nahrávku Novosvětské a výroční publikaci, připomínající vztah hudby i práva, stejně jako  jejich emblematické případy. Na nich se odráží desetiletí práce pro největší české banky, první úpisy akcií řady firem, energetické i telekomunikační zakázky, stejně jako zakládání nadací a další dobročinnost.

„Jak právo, tak hudba se opírají o harmonický soulad formy a postupně rozvíjeného obsahu. Ctí precedent jako východisko, od něhož se odvíjí jejich cesta novými zajímavými směry a vždy se nechávají vést smyslem pro harmonii a respektem k tomu, co existovalo již dříve a co obstálo ve zkoušce času. Pokud máte rádi komplikované obrazy, ale ještě raději v nich nacházíte význam a smysl, jste možná právníci nebo hudebníci, anebo obojí!“ Velmi hezké, tak všechno nejlepší!

Předchozí

Novým děkanem pražských práv bude Boháč

Chytrou krajinu u Lán za 100 milionů obdivuje celý svět, říká rektor ČZU Sklenička

Další