Nerovnost i v nezaměstnanosti: Více žen je dlouhodobě bez práce

|

Na českém trhu práce přetrvávají nerovnosti mezi muži a ženami. Podíl nezaměstnaných žen je dlouhodobě vyšší než u mužů, zároveň zůstávají rozdíly v odměňování. Narovnání mzdové nerovnosti by přitom zvýšilo český hrubý domácí produkt (HDP). Shodují se na tom odborníci při hodnocení trhu práce v souvislosti s Mezinárodním dnem žen.

„Nezaměstnanost má také genderový rozměr. V únoru podíl nezaměstnaných mužů dosáhl 3,8 procenta, zatímco u žen tento podíl vzrostl na 4,2 procenta,“ uvedl generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jánský. Podle pátečních údajů úřadu práce byla v únoru nezaměstnanost čtyři procenta, zůstala na stejné úrovni jako v lednu.

„Tento rozdíl poukazuje na nerovnost na trhu práce, které ženy čelí a která je mimo jiné odrazem nerovnoměrného rozdělení zodpovědnosti za domácí práce a péči o rodinu. Uvedená čísla nám připomínají, že v oblasti zaměstnanosti je v rovných příležitostech pohlaví stále prostor pro zlepšení,“ doplnil Jánský.

Na stejný problém upozornila i prezidentka Českomoravské asociace podnikatelek Kateřina Haring, podle níž ženy dlouhodobě čelí většímu riziku nezaměstnanosti než muži. Podle ní k tomu přispívá nedostatek míst v předškolních zařízeních, stejně jako společenské stereotypy odsuzující dřívější návrat matek z rodičovské dovolené. „Dlouhá rodičovská dovolená, jedna z nejdelších v EU, je výhodná pro rodiče, kteří chtějí s dětmi zůstat doma, avšak omezuje matky, které chtějí pracovat. Navíc přispívá ke mzdové nerovnosti a nižším důchodům žen,“ uvedla Haring.

Upozornila, že narovnání mzdové nerovnosti by podpořilo českou ekonomiku. „Je důležité, abychom dali ženám šanci rozvíjet jejich potenciál a dosáhnout vedoucích pozic. Musíme se naučit podporovat se navzájem a poskytovat příklady úspěšných žen jako inspiraci pro ostatní. Tím nejen podpoříme rovné příležitosti, ale i ekonomický růst – snížení mzdové nerovnosti o deset procent by zvýšilo HDP státu o jedno procento,“ uvedla.

Předchozí

Pražské úřady chybovaly v řízení o umístění stavby u Masarykova nádraží

Matas je novým partnerem bpv

Další