Nespokojení voliči mohou výsledky voleb zpochybnit u soudu

|

Lidé mají od čtvrtka deset dnů na to, aby případně napadli výsledky českých voleb do Evropského parlamentu u Nejvyššího správního soudu. Učinit tak mohou voliči a kandidující uskupení, čas mají do soboty 22. června. Soud bude mít na rozhodnutí 20 dní od doručení podání.

Zákon umožňuje navrhnout neplatnost volby kandidáta na europoslance, pokud má za to, že byla porušena volební pravidla způsobem, který hrubě ovlivnil výsledek hlasování.

Po minulých eurovolbách před pěti lety Nejvyšší správní soud dostal 19 stížností, žádné nevyhověl. Zamítl například stížnost senátora Lukáše Wagenknechta (za Piráty), který zpochybňoval mandáty nových europoslanců zvolených za ANO kvůli údajnému střetu zájmů předsedy hnutí a tehdejšího premiéra Andreje Babiše.

Soud odmítl také stížnost voliče, který zpochybnil mandáty poslanců za SPD kvůli tomu, že informaci v tiskovině hnutí „Evropská unie nás nutí jíst zkažené maso a nekvalitní potraviny“ označil za poplašnou zprávu. Volební senát soudu rovněž konstatoval, že nemožnost volit do Evropského parlamentu ze zahraničí neodporuje ústavnímu pořádku ani mezinárodnímu nebo unijnímu právu a nezpochybňuje zvolení 21 českých europoslanců.

Předchozí

Trh práce bude flexibilnější, zaměstnanci ale budou v nejistotě

Petr Fiala: Česko ekonomickou krizi ustálo

Další