Pitchbook: Mavericks jsou nejaktivnějšími advokáty ve VC transakcích

|

Podle ankety Pitchbook Data je česká advokátní kancelář Mavericks nejaktivnějším poradcem u venture kapitálových (VC) transakcí v regionu střední a východní Evropy (CEE). S 25 uznanými VC transakcemi v CEE regionu za rok 2023 Mavericks obstáli v konkurenci velkých kanceláří s náskokem deseti transakcí. Ostatní české kanceláře se umístily ke konci žebříčku, druhá nejúspěšnější má zaregistrovány tři transakce. Tým vedený Tomášem Ditrychem tak završil další úspěšný rok, celkem stál u transakcí za téměř 3 miliardy korun, kdy navýšil obrat, nabral nové posily a potvrdil unikátní pozici, kterou si na startupovém trhu od roku 2017 buduje. Letos chtějí využít lepší náladu investorů a zvýšit počet transakcí i obrat. Kvůli tomu budou Mavericks rozšiřovat svůj právní tým o další seniorní M&A advokáty a další specialisty v oblasti transakcí a technologií.

„Ocenění od platformy PitchBook, které má globální dopad, pro nás opravdu hodně znamená. Ještě minulý červen jsme byli v rámci regionu CEE na třetím místě, v druhé polovině roku jsme se navzdory velkým advokátním kancelářím vyšvihli na první místo a ještě se značným náskokem. Myslím, že to odráží naše unikátní know-how a vysoce kvalitní tým, který se nám daří budovat,“ hodnotí úspěch Tomáš Ditrych, zakládající partner Mavericks.

Pro Mavericks se jedná již o několikáté ocenění v nedávné době. Již loni v červnu se Mavericks dostali v PitchBooku na první místo mezi českými advokátními kancelářemi, které od té doby drží. Loni se stali součástí i prestižního žebříčku IFLR1000 v kategorii M&A. Stali se také doporučovanou kanceláří pro právo informačních technologií v anketě Právnická firma roku 2023. Kanceláři se daří růst navzdory horšímu období pro startupové ekosystémy po celém světě. Loni společnost stála u celkem 45 investic do startupů za téměř 3 miliardy korun, radila například fondům Czech Founders VC a Presto Ventures nebo startupům Choice QR, SupplyDo či Filuta AI.

„Venture kapitálový trh v posledních dvou letech procházel temným obdobím, kdy se investice značně zpomalily, zejména kvůli vysoké inflaci a dražším penězům. Tento trend jsme ve svém každoročním průzkumu VC investic na českém trhu zaznamenali zejména v druhé polovině roku 2022, pokračoval však i v průběhu první poloviny roku 2023. Podle některých dat bylo loni do startupů investováno o 75 procent méně peněz než v roce 2022. Díky naší kvalitní práci pro vedoucí investiční fondy a startupy se však naší kanceláři podařilo růst i navzdory nepříznivým podmínkám. Nyní pociťujeme, že situace na trhu se stabilizovala, a to by mělo náš růst ještě podpořit,“ komentuje vývoj VC trhu v posledních letech Ditrych.

„Česko má dnes profesionální startupový ekosystém plný nadějných projektů. Místního talentu zejména v IT si všímají i velké technologické firmy ze zahraničí, které zde zakládají vývojová centra. Startupový svět a IT sektor je ovšem specifická disciplína, kterou je pro mnoho tradičních advokátních kanceláří těžké uchopit. Pohybujeme se v dynamickém prostředí, které podléhá neustálému vývoji a s tím i novým právním výzvám. Příkladem může být problematika umělé inteligence, která během minulého roku naprosto převrátila dosavadní fungování i produkty. Ne každý je schopen takto rychle reagovat na potřeby klientů. Loni jsme přivítali několik nových kolegů a letos hledáme další, zejména seniorní právníky v oblasti M&A a technologií. Zakládáme si na tom, aby naši právníci měli prostor rychle kariérně vyrůst a dostat se na partnerskou pozici, ze které se mohou sami podílet na budování moderní advokátní kanceláře,“ vysvětluje Jaroslav Menčík, partner v Mavericks.

Za své působení na trhu Mavericks nejen přispěli k růstu mnoha startupů, ale také se věnují vzdělávání studentů a zasazují se o potřebné změny v českých zákonech. Dlouhodobě prosazují změnu legislativy týkající se zaměstnaneckých opčních programů (tzv. ESOPů, employee stock option plans), které nejsou v českém právu dostatečně upraveny, ale umožňují startupům konkurovat velkým firmám na pracovním trhu. Kancelář se angažuje v oblasti umělé inteligence, vydala například příručku pro její bezpečné používání.

„V našem prostředí je důležité být agilní, umět se adaptovat a prohlubovat své znalosti. Záleží nám na tom, abychom své zkušenosti předávali dál a pomáhali v růstu nejen firmám, ale také společnosti. Aktivně se proto podílíme na šíření digitální gramotnosti i mimo právnickou komunitu. Kromě vedení seminářů na právnické fakultě se účastníme konferencí či webinářů, kde předáváme své znalosti ze startupového světa, IT práva a duševního vlastnictví, gamingu, ale také VC investic a ESOPů. V neposlední řadě pracujeme na vlastním nástroji založeném na umělé inteligenci, který bude schopen pomoci nejen nám právníkům, ale i našim klientům,“ uzavírá Menčík.

Předchozí

Výdaje do internetové reklamy loni stouply

Magazín Innovation ocenil TOP manažery roku 2024

Další