Pod pokličkou Unie podnikových právníků: Nahlédli jsme do jejích sekcí

|

„Rádi vám poodhalíme dynamiku naší asociace a přiblížíme vám, jaké konkrétní výhody by pro čtenáře mohlo mít členství v Unii nebo spolupráce s ní,“ pozvala nás Marie Brejchová, prezidentka organizace.

Unie podnikových právníků ČR sdružuje odborníky z řad individuálních členů v šesti různých sekcích. Pět z vedoucích se s námi podělilo o aktuální témata, která v jejich uskupeních rezonují. Diskutovali jsme o výzvách a trendech, které ovlivňují jejich práci, od ESG reportingu přes proměny energetického trhu až po nástup umělé inteligence. Zeptali jsme se také na nabídku akcí pro členy. Kromě níže uvedených sekcí působí v rámci Unie také sekce Civilního práva a specializovaný AI Tým, který propojuje zájemce napříč celou organizací.

Sekce Compliance
Vladimír Valenta

Vladimir Valenta

Čím nyní žije vaše sekce?

Top tématem letošního jara bylo ESG a jeho reporting. Detailně jsme se mu věnovali na konferenci Podnikový právník 2024. Pro druhé pololetí připravujeme seminář na téma nové evropské směrnice o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti. Přinese praktické zkušenosti s již platným německým zákonem.

Momentálně také posilujeme spolupráci s ostatními sekcemi Unie při realizaci akcí – a sklízíme úspěchy. Například semináře na téma „Kybernetická bezpečnost”, který jsme letos uspořádali společně se sekcí IT a inovace, se zúčastnilo na 150 právníků.

Jak si vysvětlujete takový zájem a vysokou účast? 

Nabízíme zajímavá témata, příklady z podnikové praxe a rovněž výměnu informací a zkušeností členům ve velké míře umožňujeme i na dálku. Akce s výlučně osobní účastí u nás téměř stoprocentně nahradila hybridní nebo distanční forma. Všímáme si, že u hybridních akcí významně převažuje počet vzdáleně připojených účastníků nad těmi, kteří přijdou osobně. Jsem rád, že zejména mimopražským členům takto můžeme umožnit účast na setkáních, která by jim jinak unikla.

Energetická sekce
Jana Osadská

Jana Osadska

Čím nyní žije vaše sekce?

Energetický trh zažívá v posledních letech největší otřesy ve své novodobé historii. Bezprecedentní situaci na trhu s energiemi jsme se jako podnikoví právníci museli postavit čelem – kontinuální růst cen energií, četné legislativní změny přijímané ve stavu legislativní nouze nebo ve zkráceném projednání, hrozící nedostatek plynu…, tím vším jsme žili a žijeme. Velmi oceňuji otevřenost členů, vzájemnou spolupráci a ochotu sdílet s kolegy právní názory. To vše umožnilo funkčně aplikovat do praxe právní předpisy přijímané v nestandardním legislativním procesu. V příštím období nás čeká přizpůsobení se účinnosti LEX OZE II a prováděcím předpisům, jakož i příprava na proveditelnost LEX OZE III.

Co sekce nabízí svým členům? 

Zejména efektivní sdílení zkušeností z prostředí energetických společností, ať už se jedná o provozovatele infrastrukturní nebo obchodníky. Aktivně spolupracujeme s advokáty, se zástupci státní správy, zejména ERÚ, a rovněž s akademickou sférou. Tradičně organizujeme jarní a podzimní výjezdní zasedání, kde zhruba 60 právníků sdílí své zkušenosti, názory a interpretační vodítka. 

Sekce IT a inovace
Vladimír Krasula

Vladimir Krasula

Čím nyní žije vaše sekce? 

Sekce IT a inovace zažívá velice zajímavé období díky nástupu umělé inteligence. Věnujeme se jí jak z pohledu připravované legislativy, tak skrz sdílení zkušeností s používáním AI. Kromě toho se samozřejmě i nadále zabýváme praktickým vedením agendy elektronické právní kanceláře. 

Organizačně má za sebou sekce letos plánovanou změnu. Došlo k výměně na pozici vedoucího, já jsem se jím stal od února. Bývalá vedoucí Klára Novotná nyní v sekci působí jako gestorka za Výkonný výbor. 

Proč by se členové UPP ČR měli zapojit právě do vaší sekce?

Budeme pokračovat ve vzdělávacích seminářích o nové legislativě, ze kterých členové čerpají naprosto zásadní informace. Předáváme kromě teorie také praktické zkušenosti, které členům usnadňují každodenní agendu. Díky seznámení s AI jim pomáháme zefektivnit procesy. To je extrémně cenné nejen pro individuální podnikové právníky a menší týmy, ale i větší právní oddělení. Ta si u nás mohou porovnat, jak si stojí ve srovnání s trhem.

Pracovněprávní sekce
Antonín Havlík

Antonin Havlik

Jaké poslání má vaše sekce?

Máme vyšší ambice než „pouze“ vzájemnou spolupráci členů a obhajování společných zájmů. Společně s gestorkou za Výkonný výbor Jitkou Frischholzovou se snažíme vytvářet platformu pro diskusi specialistů na pracovní právo i z ostatních právnických profesí. 

Jak často se setkáváte?

Scházíme se hlavně v rámci tzv. Diskusního fóra, kde se věnujeme aktuálním i dlouhodobým tématům. Pořádáme tři až čtyři ročně. Vedle členů Unie na ně zveme také odborníky z řad advokátů, legislativců, právníků ze státní správy a pedagogů vysokých škol. Nejbližší Diskusní fórum proběhne 10. října. Příležitostně organizujeme také semináře s užším zaměřením, které reagují na aktuální potřebu praxe, a to zejména v návaznosti na připravované nebo už implementované legislativní změny. Angažovali jsme se už také přímou iniciativou v legislativním procesu, ale spíše ji ponecháváme jiným specializovaným sdružením. Velmi užitečná jsou výjezdní zasedání, další chystáme na příští rok.

Sekce Veřejné zakázky a hospodářská soutěž
Daniel Martiška

Daniel Martiska

Čím nyní žije vaše sekce? 

Zaměřujeme se zejména na nedávné změny v zákoně o zadávání veřejných zakázek. Velkým tématem je také připravovaná novela zákona o ochraně hospodářské soutěže. Monitorujeme vznik dalších novel a právních předpisů. 

V sekci došlo v červnu k plánované personální změně. Viceprezident Unie Richard Baček mi předal post vedoucího sekce. Aktuálně plní roli gestora za Výkonný výbor, čímž dobře zajistíme kontinuitu činností sekce.

Co sekce nabízí svým členům? 

Přinášíme aktuální informace a analýzy, vzdělávací akce s odborníky, či třeba networking. Členové získávají příležitost být součástí komunity, která se věnuje klíčovým otázkám doby s cílem být v obraze o nejnovějším vývoji odvětví. Do budoucna plánujeme rozšířit vzdělávací programy a posílit spolupráci s veřejnými institucemi. Naším cílem je vytvořit dynamickou platformu pro odborný růst členů a úspěch jejich zaměstnavatelů.

Předchozí

Bývalý účetní lounského soudu měl zpronevěřit miliony

Clifford Chance poskytovala právní poradenství Československé obchodní bance

Další