PwC Women In Work Index: České ženy vydělávají o 17 % méně než muži

|

Rozdíly v odměňování mužů a žen se v České republice nezmenšují, ženy vydělávají o 17 % méně než muži, vyplývá z aktuální studie PwC Women in Work. Česká republika také zaostává v rozšíření částečných úvazků, naopak velmi dobře si stojí v míře nezaměstnanosti žen. Celkově tak postavení žen na pracovním trhu patří v ČR v rámci zemí OECD mezi podprůměrné.

Žena zaměstnaná na stejné pozici jako její mužský protějšek si v České republice v průměru vydělá o 17,4 % méně. Rozdíly mezi platy žen a mužů se tak nijak nezmenšují, o rok dříve byl rozdíl podle předběžných dat zhruba 19procentní, po revizi dosáhl 15 procent.

„Česká republika v tomto směru i nadále patří mezi nejhorší země OECD. Co je horší, situace se prakticky nijak nelepší, v roce 2000 byl rozdíl v platech 22procentní, za více než 20 let jsme se tak výrazně neposunuli. Stojí za tím kombinace několika faktorů: dlouhá rodičovská dovolená, rigidní postoj části zaměstnavatelů i to, že si ženy o více peněz často zkrátka neumí říct. Navíc ženy většinou pracují na pozicích a v oborech, které jsou dlouhodobě hůře placené,“ domnívá se expertka PwC na řízení lidských zdrojů a rovnost odměňování Andrea Linhartová Palánová.

Studie PwC zároveň poukazuje na fakt, že v České republice jsou dosud poměrně málo rozšířené částečné úvazky nebo sdílené pozice. „Přes 92 % českých žen pracuje na plný úvazek. Firmy zatím velmi málo nabízejí částečné úvazky, které ženám např. usnadní návrat po mateřské dovolené. Ve vyspělých evropských zemích přitom na plný úvazek pracují zhruba dvě třetiny žen, např. v Nizozemsku je to dokonce necelá polovina,“ dodala Andrea Linhartová Palánová.

V žebříčku PwC Women in Work porovnávajícím rovné postavení žen a mužů na trhu práce v zemích OECD se tak Česká republika řadí do horší poloviny, dle posledních dat jí patří 21. místo z 33 zkoumaných zemí. PwC index v průběhu roku zpřesňuje podle toho, jak jednotlivé statistické úřady vydávají finální data, dle oficiálních dat předchozího roku skončila Česká republika na 18. místě.

Žebříček PwC porovnává postavení žen v práci podle několika faktorů, mezi které patří dostupnost práce, výše odměny či počet žen ve vedoucích pozicích. Nejlepší podmínky podle tohoto žebříčku mají ženy v Lucembursku, na Islandu a ve Slovinsku, první šestku doplňují Nový Zéland, Norsko, a le i Polsko. Na úplném chvostu v rámci zemí OECD jsou Chile, Mexiko a Korea, z evropských zemí pak především jižní státy jako Itálie, Španělsko či Řecko. Za Českou republikou nicméně skončily např. i Německo, Rakousko nebo USA.

Polsko se na předních místech žebříčku umístilo především díky poměrně vyrovnaným odměnám mužů a žen – ženy si v Polsku vydělají v průměru o 5 procent méně. Jedinou zemí, kde ženy vydělávají více než muži (byť pouze o 0,2 %), je Lucembursko. Okolo pětiprocentní úrovně nižších příjmů se pohybují ještě Řecko nebo Belgie. Oproti tomu si korejské ženy vydělají v průměru o třetinu méně než jejich mužští protějšci.

Naopak mezi špičku patří Česká republika v oblasti nezaměstnanosti, české ženy mají jednu z nejlepších pozic na světě při shánění práce. Nezaměstnanost v České republice je přes mírný růst stále prakticky nejnižší v Evropě, platí to i pro zaměstnávání žen. „I když je míra nezaměstnanosti českých žen zhruba o procentní bod vyšší než u mužů, je stále jedna z nejnižších na světě. Přes současný pozvolný růst nepředstavuje nezaměstnanost žádný zásadní problém, po kvalitních zaměstnancích je velká poptávka – a to se v nejbližší době nezmění,“ dodala Andrea Linhartová Palánová.

Předchozí

Ministerstvo spravedlnosti spouští novou podobu údajů o soudním rozhodování

Nejvyšší soud se zabýval otázkami požadavku formy pro změnu obsahu smluveného závazku

Další