Rowani, Štaidl nebo Nerudovi. Karlovarského festivalu využili i advokáti a politici

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Pomalu končící letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary zaujal i několika filmy s právní tematikou, stejně jako některými partnery z řad advokacie a byznysu. Na karlovarských promenádách ale nešlo zapomenout ani na nadcházející volby. Prezidentské, i když my se budeme věnovat také těm senátním. 

Tak například Kuciak: Vražda novináře, dánsko-americko-český dokument o nájemné vraždě, která způsobila šok celé česko-slovenské společnosti a spolu s pozdějším vynesením vyšetřovacího spisu a jeho podrobným novinářským rozborem změnila slovenský justiční a možná i obecně právní systém, významně zabodoval v divácké soutěži a stal se jedním z nejlépe hodnocených filmů aktuálního ročníku festivalu. Do kin zamíří v únoru příštího roku.  

Z hlediska práva a právního povědomí obyvatelstva je pak významným počinem třeba Slovo od Beáty Parkanové, kde hraje Martin Finger všeobecně respektovaného notáře na malém městě, který dokonale ovládá svou práci a paragrafy, nezapomíná ale hlavně na lidskost a komplikovanost lidských osudů a životů. A tak tu svébytným způsobem naznačuje pozůstalým, že by se měli ohledně dědictví dohodnout, tu zase neústupně trvá na tom, aby matce, která chce věnovat svůj domek dceři, sloužilo výslovně sepsané věcné břemene. Píše se sice konec 60. let, dědické právo ale stojí na tak starodávných zásadách, že to v celku zase až tak nevadí. A pokud chcete přemýšlet o právních dějinách a obecných právních zásadách, inspiruje vás k tomu další z karlovarských filmů, izraelský snímek Nultého června, který je o procesu s Adolfem Eichmannem. Nebo i snímek Rabiye Kurnazová vs. George W. Bush.

Karlovarský festival tradičně navštívili i mnohé politické, byznysové a také advokátní špičky. Z hlediska značky nejvíce zazářila kancelář Rowan Legal jako partner golfového turnaje, za což si vysloužila například i poděkování festivalu v oficiálním katalogu. Právní servis festivalu dlouhodobě zajišťuje Jiří Štaidl, dříve v rámci své kanceláře Štaidl Legal, nyní už Štaidl Leška advokáti. A na jednoduchém katalogovém inzerátu si vystačil s dvěma claimy: „in love with creativity“ a „proudly serving the film industry“.

Z prezidentských kandidátů karlovarský festival nejvýrazněji využila Denuša Nerudová, která na tradiční trase mezi Hotelem Thermal měla hned dva stánky, kde sbírala podpisy, a prostřednictvím sociálních sítí dávala vědět, kdy bude na místě sama – respektive se svým manželem a společníkem kanceláře Havel & Partners Robertem Nerudou, který hraje v její kampani opravdu výraznou roli – k zastižení. 

Festivalové dění pak tento týden rozčísla zprávou o dalším kroku ve své senátní kandidatuře advokátka a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová: „Ráda bych vás upozornila, že jsem jako jediná nezávislá kandidátka do Senátu (obvod č. 7 Plzeň – město) ukončila sběr podpisů nutných k podání registrace k podzimním senátním volbám. Mou kandidaturu svým jménem a podpisem osobně podpořilo víc než 1000 občanů s trvalým bydlištěm na území senátního volebního obvodu č. 7. Ve středu 13. července 2022 v 10,00 hodin přinesu podepsané petiční archy a přihlášku k registraci spolu s ostatními doklady do budovy Magistrátu města Plzně v Plzni, Náměstí Republiky č. 16 a po odevzdání podkladů pronesu před budovou magistrátu politické sdělení. Staňte se svědky téhle zajímavé chvíle!“

Předchozí

Mediální skupina A 11 kupuje Regionální televizi

Nových insolvencí i přes rostoucí napětí v ekonomice ubylo

Další