Se zárukami programu EGAP Plus načerpaly firmy úvěry za 6,8 miliardy

|

Se zárukami programu EGAP Plus od státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) ve výši 6,25 miliardy korun načerpaly české firmy od komerčních bank úvěry za více než 6,8 miliardy korun. EGAP o tom v pátek informovala v tiskové zprávě. Do programu, který byl vyčerpán za prvních devět měsíců, se mohly zapojit firmy zasažené konfliktem na Ukrajině. Záruky podle EGAP využili například výrobci jízdních kol, letadel či společnosti napojené na automobilový průmysl.

Firmy vyvážející na Ukrajinu mohou nyní získat podporu z Fondu Ukrajina. Určen je těm společnostem, které mají zájem o krytí krátkodobých případů s maximální délkou splatnosti jeden rok. Vláda tento týden schválila návrh ministerstev průmyslu a obchodu a financí na zvýšení maximální hodnoty zakázky českých firem na Ukrajinu, kterou pojistí EGAP, ze současných tří milionů eur (asi 75,8 milionu Kč) na pět milionů eur (zhruba 126,3 milionu korun) na jednoho ukrajinského zákazníka.

Od spuštění Fondu Ukrajina loni v červenci se dosud podpořilo více než deset obchodních případů přibližně za 120 milionů korun. Splaceno je zatím 20 milionů korun. Žádostí o pojištění zakázek na Ukrajinu pak EGAP eviduje asi 50 zhruba za půl miliardy korun. Do fondu už dříve vložil stát 239 milionů korun, 100 milionů dal EGAP.

S počátkem ruské invaze EGAP pojišťování vývozu českých firem na Ukrajinu zastavila, její míra angažovanosti tam byla 700 milionů korun a tvořila méně než jedno procento z celkové angažovanosti podniku.

EGAP pojišťuje zejména bankovní úvěry se splatností delší než dva roky na financování vývozu velkých energetických, strojních a technologických zařízení, investičních celků, dopravních staveb a investic, a to především do zemí s vyšším rizikem nezaplacení na straně kupujících. Vznikla v roce 1992, spadá pod ministerstvo financí.

Předchozí

Akcionáři mají největší strach od října, ukazují indexy

Soudcovská unie by podpořila stávku kvůli platům

Další