Šmejc: PPF míří na západní trhy

|

Vzhledem k nárůstu geopolitického rizika v posledních letech bude investiční skupina PPF pokračovat v zaměření na vyspělé západní trhy. Novinářům to řekl výkonný ředitel skupiny Jiří Šmejc. PPF podle něj opouští působení v Asii a Rusku a naopak uvažuje o rozšíření do Severní Ameriky. Šmejc zároveň kritizuje, že evropské i české ekonomice chybí delší politická vize, která by dávala možnost pro větší strukturální změny.

Poradní sbor rodiny Kellnerových v rámci superholdingu Amalar, jehož je Šmejc členem, potvrdil, že strategie skupiny PPF je správná. „Jsme rádi, že jsme víc v Evropě. Do budoucna bude diskuse, zda rozšířit portfolio do Severní Ameriky. Dořešil se také odchod z Ruska a z Asie,“ uvedl Šmejc.

V Rusku skupina prodává poslední nemovitosti a čeká na regulatorní souhlas pro kupujícího s akvizicí životní pojišťovny PPF Life Insurance. „Naprosto jasně se ukazuje, že jsme udělali správně, když jsme spěchali s odchodem z Ruska. Nejenže to bylo eticky správné, bylo to i byznysově správné,“ podotkl Šmejc.

PPF také pracuje na odchodu poskytovatele půjček Home Credit z Číny. „V Číně vedeme permanentně rozhovory o prodeji, nicméně tamní regulace a postup regulátora je tak složitý, že vlastně může trvat roky, než schválí nějakou transakci. Takže ano, máme konkrétní zájemce a pokud se podaří získat souhlasy, tak Čínu prodáme. Bohužel ten proces je extrémně složitý. Zároveň ale podíl Číny v aktivech PPF je minimální,“ řekl Šmejc.

Podnikání PPF se v současnosti soustřeďuje na západní trhy. V evropské i české ekonomice ale podle Šmejce chybí delší politická vize, která by dávala možnost pro větší strukturální změny.

„V Evropě se lidem chce méně pracovat. To znamená, že pro Evropu bude otázka, jak být efektivní, aby byla schopná se posouvat dopředu, a zároveň akceptovat, že lidé budou čím dál více dbát na ‚work-life balance‘ (rovnováhu pracovního a osobního života, pozn. ČTK) ,“ uvedl Šmejc. Překvapuje jej, že lidé nemají větší potřebu mít za cíl něco budovat. Je to ale logická změna, když společnost bohatne, dodal.

V roce 2023 měla skupina PPF čistý zisk téměř 1,45 miliardy eur, v přepočtu zhruba 36 miliard korun. Většího zisku dosáhla pouze za rok 2008, kdy uskutečnila transakci s italskou pojišťovnou Generali.

Šmejc dnes při komentování loňských hospodářských výsledků zmínil jako úspěch restrukturalizaci portfolia po odchodu z Ruska, změnu v přemýšlení uvnitř firem či výrazné propojení vlastněných firem. Vyzdvihl také transakci do polské logistické společnosti Inpost, kde má PPF 28,75 procenta a dohodu na získání dalších tři procent.

K působení PPF v německé mediální společnosti ProSiebenSat Šmejc míní, že její byznys se má restrukturalizovat, firma podle něj dlouhodobě nebyla dobře řízená. Dovede si představit koupi dalšího podílu v této společnosti, v níž má největší podíl společnost MFE, ovládaná italskou rodinou Berlusconiů.

Skupina PPF podniká ve 25 zemích Evropy, Asie a Severní Ameriky. Investuje do telekomunikací, médií, finančních služeb, e-commerce, biotechnologií, nemovitosti a strojírenství. PPF má svoji korporátní vlastnickou a řídicí strukturu v Nizozemsku.

Předchozí

Zásahy do soudcovských platů se ÚS zabývá ve třech liniích

Známe Advokátní kanceláře roku 2023/2024. Vychází i související ročenka

Další