Uzavření informačních center a podatelen soudů, odročování některých jednání, žádná možnost nahlížet do spisů a zastavení rozesílání soudních rozhodnutí. Takové důsledky bude mít u jednotlivých soudů sídlících v hlavním městě středeční výstražná stávka justičního personálu za vyšší platy. Informovali o tom oslovení předsedové a mluvčí pražských soudů. Odročování jednání bude záležet na rozhodnutí konkrétních soudců.
Odborový svaz justice minulý týden uvedl, že zapojení do stávky přislíbilo 90 procent z 9500 zaměstnanců. Zúčastnit se mají pracovníci všech soudů vyjma Ústavního. Žádají navýšení stávajících platů o 15 procent.
K protestu se podle mluvčí pražského městského soudu Barbory Bílkové chystají jak lidé z takzvaného soudního výkonu – asistenti soudců, vyšší soudní úředníci, zapisovatelky či protokolující úředníci, tak i zaměstnanci ze soudní správy: vymáhající úředníci, účetní nebo personalisté.
„Budova soudu zavřena nebude, bude však z velké části omezen jeho provoz. Uzavřena bude fyzická i elektronická podatelna, rovněž nebude umožňováno nahlížení do spisů,“ popsal mluvčí Vrchního soudu v Praze Vít Tomáš. „Dochází k většinovému odročení jednání – odročeny byly všechny civilní věci a většina trestních věcí s výjimkou dvou případů, kde soud musí rozhodnout bezodkladně. Insolvenční jednání odročována nebyla, jelikož k jejich průběhu není nutná účast protokolujících úřednic,“ doplnil.
Otevřený zůstane i Krajský soud v Praze. „Soustředíme se především na to, aby se stávka nedotkla agend s vysokou prioritou – rozhodování o vazbě, předběžných opatření ve věci domácího násilí. A přestože bude stávkovat téměř polovina našich zaměstnanců, pokusíme se zajistit, aby se stávka veřejnosti nedotkla ani v ostatních agendách a činnostech soudu,“ napsala mluvčí soudu Hana Černá.
Zajištění chodu soudu není podle Černé ani při jednodenní stávce jednoduché a bude vyžadovat velké nasazení od zbývajících zaměstnanců – například v podatelně budou stávkovat všichni, a její chod tak bude muset zajistit jiné pracoviště soudu. „V případě dlouhodobější stávky by takový stav byl jen těžko udržitelný,“ varovala.
„Pro veřejnost bude uzavřeno informační centrum, podatelna a nahlížecí místa. Dále se prakticky zastaví administrativní zpracovávání spisů, například přepisy protokolů a rozhodnutí, vypravování rozhodnutí a dalších dokumentů, jakož i vydávání rozhodnutí, kde nerozhodují soudci,“ přiblížil situaci Tomáš Kubec, předseda Obvodního soudu pro Prahu 8, který společně s několika dalšími soudy sídlí v Justičním areálu Na Míčánkách.
„Konání jednání je na zvážení jednotlivých soudců, v případě odročení budou účastníci včas vyrozuměni,“ napsala předsedkyně Okresního soudu Praha – východ Jana Stejskalová na soudním webu s tím, že ke stávce se připojí většina zaměstnanců.
„Už teď je jasné, že civilní jednání se paradoxně většinou konat budou – tam stačí, když dorazí soudce s diktafonem či nahrávacím zařízením,“ uvedl za svůj Obvodní soud pro Prahu 6 předseda Karel Steiner. „Ohledně ostatních věcí se prioritně zaměříme na zajištění podatelny, trestní služby a rychlých předběžných opatření,“ zmínil. Tato opatření se týkají například případů domácího násilí a odebrání dětí.
„V civilních řízeních není v zásadě důvod jednání odročovat, protože je za soud přítomný zpravidla pouze soudce,“ souhlasil Kubec. „V trestních věcech bude záležet na soudci, zda bude jednání odročovat z důvodu nepřítomnosti protokolující úřednice,“ dodal.
U Obvodního soudu pro Prahu 8 se má podle informací stávkového výboru zapojit zhruba 90 procent zaměstnanců, dalších pět procent má dovolenou nebo jsou nemocní. Jiná je situace u Krajského soudu v Praze, kde bude stávkovat 43 procent zaměstnanců. „Avšak u okresních soudů v obvodu Krajského soudu v Praze očekáváme účast v rozsahu 95 až 100 procent, což znamená, že některé okresní soudy mohou být v den stávky zcela uzavřeny,“ míní Černá. Ostatní pražské soudy zatím přesné počty stávkujících zaměstnanců k dispozici neměly, obecně ale zmiňovaly, že stávkují „skoro všichni“ – i to, kteří to původně neplánovali.
Skutečný průměrný plat zaměstnanců soudů byl loni 36.916 Kč, průměrná mzda v Česku přitom dosáhla 43.341 korun. Ministerstvo financí loni přistoupilo na dohodu, podle níž dostali zaměstnanci přidáno v průměru 1500 až 1700 korun hrubého měsíčně a příští rok jejich platy dosáhnou výše průměrného platu ve veřejné sféře bez započítání platů učitelů a ozbrojených složek. Podle odborářů je ale reálná situace taková, že justiční personál nemá peníze na obstarání životních potřeb. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vzkázal, že jednání s ministerstvem financí o dalším navýšení uvázla na mrtvém bodě.