Svaz obchodu: Tržby za zbytné zboží porostou

|

S tím, jak oživuje spotřeba domácností, budou růst také tržby za zboží dlouhodobé spotřeby, jejichž nákup lidé odkládali, či zbytné a luxusní produkty. Přesto však lze očekávat, že zákazníci i nadále zůstanou citliví na ceny základních potravin. Vyplývá to z analýzy Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR). Pokud spotřebitelské ceny nezačnou výrazně stoupat a ekonomice se bude dařit, měly by se tržby obchodníkům podle analýzy začít postupně zvyšovat i v reálném vyjádření.

„Zlepšení ekonomické situace a rostoucí reálné mzdy by měly přispět k oživení spotřebitelské poptávky, která byla v předešlých letech potlačena vysokou inflací a nejistotou,“ uvedl prezident SOCR Tomáš Prouza. Prodeje ale podle něj nebudou růst plošně. „V datech jasně vidíme, že lidé jsou ochotni si připlatit za zážitky a kvalitu, ale u komodit jdou tvrdě po ceně. Kdo nedokáže svou nabídku odlišit, bude muset dále konkurovat pouze cenou na úkor své profitability,“ řekl.

Více utrácet by lidé podle Prouzy mohli také díky klesajícím úrokovým sazbám. „S nižšími výnosy z tradičních spořících instrumentů se snižuje motivace domácností udržovat své úspory na bankovních účtech, což povede k přesměrování finančních prostředků do spotřeby nebo investic do majetku a jiných finančních aktiv s potenciálně vyššími výnosy,“ řekl.

Růst mezd a případné inflační tlaky ve spojitosti s vysokými náklady na přijímání nových zaměstnanců mohou podle SOCR vést k tomu, že se zvýší zájem o investice do automatizace a technologických inovací. Zatímco tak poptávka po pracovní síle v datové analýze, informačních technologiích a obchodní komunikaci bude nadále stoupat, jiné pracovní pozice se naopak mohou rušit, míní SOCR.

V březnu maloobchodní tržby zrychlily meziroční růst na 6,1 procenta, v únoru po revizi stouply o 2,5 procenta. Tržby se v březnu meziročně zvýšily čtvrtý měsíc po sobě. Meziměsíčně stouply o 1,3 procenta, informoval už dříve Český statistický úřad. Za nepotravinářské zboží obchody proti loňskému březnu utržily o 7,7 procenta více a za potraviny o čtyři procenta více. Tržby za pohonné hmoty se zvýšily o 6,7 procenta.

Předchozí

Blažek přislíbil pracovníkům justice zvýšení platů

Po dvou letech Češi vydělávají reálně víc

Další