Umělá inteligence v kantýnách či úklidu. O práci ale lidé nepřijdou

|

Loňský raketový nástup umělé inteligence zasáhl i oblast facility managementu, AI může hrát stále větší roli při plánování úklidových služeb či provozu firemních a školních kantýn. Firmám i školám přinese efektivnější a jednodušší plánování provozu, úsporu nákladů, může přispět ke zdravějšímu stravování. Zároveň to ale neznamená, že by mělo dojít k nárůstu nezaměstnanosti u nejzranitelnější skupiny pracujících: na českém trhu stále chybí přes čtvrt milionu pracovníků, především v těch méně placených profesích. Poroste ale tlak na jejich vyšší kvalifikaci.

Umělá inteligence výrazně promění fungování facility managmentu, přinese výrazné finanční úspory a automatizaci a digitalizaci řady činností v úklidu či provozu velkých jídelen. Lidský faktor ale zůstane velmi důležitý. „Nástup umělé inteligence tak nezpůsobí nárůst nezaměstnanosti. Na českém trhu chybí přes čtvrt milionu pracovníků především v pracovních pozicích s nejnižšími mzdami. Umělá inteligence nicméně povede k tlaku na vyšší kvalifikaci lidí a s tím spojenou šanci na vyšší výdělek. Ti, kteří budou na takovou změnu připraveni dříve, budou mít velkou výhodu,“ dodal Michael Almasy, generální ředitel společnosti ISS International v ČR, největší a nejstarší světové firmy podnikající v oblasti facility managementu.

Technologie nejenže zefektivní práci, ale také poskytnou zaměstnancům více možností automatizovat opakující se úkoly a věnovat více času práci s vyšší hodnotou. Důležitý proto bude rozvoj zaměstnanců a jejich zvyšující se kvalifikace.

ISS se aktuálně např. podílí na vzniku nového úklidového robota s názvem FacilityCobot. Díky chytrým senzorům a zároveň využitím lidských zkušeností s úklidem bude takový robot schopný efektivně uklízet velké plochy, jako jsou kanceláře nebo kantýny. Lidem tak uleví od těžké manuální práce, stále ale budou lidské zkušenosti k interakci s robotem zapotřebí.

Už v blízké budoucnosti by tak standardní součástí kantýn mohly být roboty, které ze stolů uklízejí špinavé nádobí a umývají stůl, to vše za využití chytrých senzorů. Už nyní ISS při úklidu v moderních kancelářích využívá např. detailní data o využívání kanceláří. „Na základě těchto dat pak vidíme, jak často a v jakých prostorech je nutné uklízet či doplňovat úklidové a hygienické prostředky. I obsluhu těchto prostor v blízké budoucnosti budou moci zastat robotické mechanismy,“ domnívá se Michael Almasy.

Velký potenciál podle Almasyho má umělá inteligence i v provozu školních či firemních kantýn. „Díky využití umělé inteligence při přípravě jídel v našich restauracích a kuchyňských provozech mají kuchaři k dispozici detailní data o plýtvání a konzumačních návycích v různých zemích světa, což jim pomáhá optimalizovat výrobu jídla a velikost porcí – a tím snižovat množství nejen potravinového odpadu, ale např. i plastů,“ dodal Michael Almasy.

Kromě lepších dat o chování konzumentů a využití umělé inteligence podle něj do budoucna může být trendem i změna ve stravovacích návycích. V posledních letech se tématem stává např. využití potravin méně náročných na produkci, spotřebu vody či energie. A stále větší prostor dostávají i regionální potraviny na úkor těch převážených napříč kontinenty.

V oblasti správy budov hraje prediktivní údržba – neboli využívání technologií ke sledování a zmírňování poruch zařízení na pracovišti v reálném čase – již nyní významnou roli díky rozvoji inteligentních budov a digitalizaci zařízení pro údržbu. S pomocí těchto digitálních nástrojů vytvářejí facility manažeři bezpečnější a zdravější prostředí pro pracovníky a také snižují množství odpadu a prodlužují životnost budov.

Zároveň může umělá inteligence přispět i k lepším pracovním podmínkám na pracovišti. „Umím si představit, že nástroje umělé inteligence nebudou jen zjednodušovat práci, ale budou fungovat jako osobní asistent pracovníků. Budou jim spravovat rozvrh jejich práce, ale i myslet na jejich fyzické i duševní zdraví, třeba tím že budou hlídat pravidelné přestávky,“ dodal Michael Almasy.

Umělá inteligence zároveň nabídne zajímavé příležitosti, jak dosáhnout stále více důležitých firemních cílů v environmentální a sociální oblasti. Už nyní umí monitorovat a nastavovat energetické systémy budov, v reálném čase analyzuje a optimalizuje spotřebu energie, optimalizuje vytápění či klimatizaci. To vše přispívá k efektivnímu provozu, snížení spotřeby energií i množství odpadu. Právě důraz na ekologičnost a efektivitu provozu bude v blízké budoucnosti klíčovým způsobem využití umělé inteligence. „Ruku v ruce s větším využíváním umělé inteligence ale musí jít ochrana soukromí a bezpečnosti zaměstnanců,“ uzavřel šéf ISS International v ČR.

Předchozí

Změnu trestního vymezení znásilnění Sněmovna asi schválí

Ústavní soud loni zrušil jen 48 rozhodnutí Nejvyššího soudu

Další