ÚS nestávkuje, požadavky stávkujících ale podporuje

|

Zaměstnanci Ústavního soudu (ÚS) se sice nezapojili do stávky v justici, podporují však pracovníky obecných soudů, kteří usilují o lepší ohodnocení své práce. Podporu vyjádřili v dopise adresovaném ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) a Odborovému svazu justice. Dopis podepsalo 43 zaměstnanců, uvedla mluvčí ÚS Kamila Abbasi.

„Uvědomujeme si, že ‚řadový‘ personál obecných soudů – justiční úředníci a úřednice, asistenti a asistentky a další administrativní pracovníci – je pro zajištění běžného chodu justice klíčový. Bez jeho práce efektivní soudní ochranu zajistit nelze,“ stojí v dopise.

Dlouhodobé podhodnocení práce justičních zaměstnanců obecných soudů vnímají pracovníci ÚS jako strukturální problém, který ohrožuje kvalitu české justice, a v důsledku i přístup jednotlivců ke spravedlnosti.

„Apelujeme proto, aby požadavky stávkujících byly vyslyšeny. Je třeba, aby platové ohodnocení pracovníků a pracovnic obecných soudů co nejdříve odpovídalo náročnosti jimi odváděné práce a zároveň reálným životním nákladům,“ pokračuje dopis.

Pochopení pro situaci justiční administrativy vyjádřil v úterý také předseda soudu Josef Baxa. „Odměňování justiční administrativy je prostě chronickým problémem. Nebylo nikdy období, kdy by to bylo všechno v pořádku. Prostě justiční administrativa je takovou chudou příbuznou v celé veřejné správě,“ uvedl Baxa.

Předchozí

Štilec: Stavebnictví čeká zelená budoucnost

Ministerstvo svolalo další dvě jednání se zástupci profesí

Další