Počet podnikatelů v Česku, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, stoupl v letošním prvním pololetí o 21.000 na 1,148 milionu. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Loni počet podnikatelů, tedy například i soukromých lékařů, umělců či zemědělců, za celý rok vzrostl o 23.000.
Nejvíce podnikatelů je podle dat evidováno v Praze, a to 212.000. Ve Středočeském kraji jich je 164.000 a v Jihomoravském kraji 128.000. Ze všech osob samostatně výdělečně činných se počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní, zvýšil o 8000 na 676.000. Počet lidí, kteří ji mají jako vedlejší výdělek, stoupl o 13.000 na 471.000, ukazují údaje ČSSZ.
„Nárůst počtu podnikatelů v Česku je signálem, že ekonomika se po covidovém poklesu stále více orientuje na podnikatelské aktivity a inovace. Tento trend ukazuje na rostoucí sebevědomí a odvahu živnostníků v Česku,“ řekl ČTK byznys konzultant Jiří Rusňák. Pro udržitelný růst ekonomiky bude podle něj klíčové, aby živnostníci měli přístup k nástrojům a znalostem, které jim umožní růst a inovovat. Musí se zaměřit na podporu inovací, digitalizace a strategického rozvoje napříč všemi obory podnikání, dodal.
V žádném jiném státě Evropské unie nemají podle odborníků živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků v ČR podílejí více než 95 procenty a jsou největším zaměstnavatelem, vyplývá z veřejných zdrojů. Práci u těchto firem našla více než třetina všech zaměstnanců.