V Jihočeském kraji klesl počet firem a podnikatelů

|

Počet ekonomických subjektů, tedy firem, podnikajících lidí a družstev, se loni v Jihočeském kraji snížil o 20.836. Je to výrazně vyšší pokles než v minulých letech. Zřejmě to souvisí s povinností zavedení datové schránky pro ekonomické subjekty, řekla Ivana Vacková z pobočky Českého statistického úřadu v Českých Budějovicích.

Podle registru ekonomických subjektů (RES) bylo k 31. prosinci na jihu Čech 153.431 firem, podnikajících fyzických osob a družstev. V roce 2022 zaniklo v kraji 5120 ekonomických subjektů, loni to bylo čtyřnásobně více. „Domníváme se, že za tím výrazným poklesem stojí právě povinnost datové schránky. Řada ekonomických subjektů třeba už delší dobu nevykonávala nějakou činnost. A právě to, že najednou všichni museli mít datovou schránku, zřejmě urychlilo jejich konec. Ovšem je to pouze náš předpoklad, protože žádná data k tomu nemáme,“ řekla Vacková. Kvůli legislativní úpravě od ledna 2023 začalo ministerstvo vnitra postupně zřizovat datové schránky všem subjektům vedeným v registru, tedy živnostníkům, spolkům či nadacím.

Celkem na jihu Čech loni zaniklo 20.366 ekonomických subjektů – podnikajících fyzických osob.

„Právnické osoby se podílely na celkovém množství zaniklých ekonomických subjektů v kraji jen nepatrně a to 2,3 procenta. Přesto jejich zániky zaznamenaly meziroční nárůst o 9,8 procenta. Na jihu Čech v průběhu roku 2023 zaniklo 470 právnických osob, a to převážně obchodních společností,“ uvedla Vacková. Dodala, že loni na jihu Čech naopak vzniklo 5259 ekonomických subjektů. Jejich počet tak třetí rok po sobě vzrostl.

Předchozí

Spor o miliardy pro České dráhy se vrátí k městskému soudu

Nejvyšší soud je připraven sjednocovat rozhodovací praxi i v rodinném právu, říká Šuk

Další