Ve službách přetrvávají inflační tlaky, upozorňují analytici

|

I přes únorové zpomalení meziroční inflace na dvě procenta z lednových 2,3 procenta stále přetrvávají inflační tlaky ve službách. Upozornili na to analytici při hodnocení v pondělí zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Právě zdražování služeb bude podle nich důvodem pro další opatrnost České národní banky (ČNB) při snižování úrokových sazeb. V nadcházejících měsících se podle analytiků inflace může zvýšit v řádu desetin procenta.

„Celková inflace se vrátila na přiměřeně nízkou úroveň. Jádrová inflace ovšem zůstává stále mírně zvýšená. Pozorněji je potřeba sledovat ceny v oblasti služeb, kde inflační ohnisko dohořívá pomaleji,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte a poradce prezidenta Petra Pavla David Marek.

Také hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek upozorňuje na to, že nelze hovořit o plošném překonání inflace. „Potvrzuje to stále rychlý růst cen služeb, který podle statistického úřadu přesahuje hranici pěti procent, nebo třeba pokračující zdražování v oblasti stravování a ubytování. Tam například ceny stále rostou o necelých devět procent. Vypadá to tedy tak, že se inflace přestěhovala ze zboží do služeb,“ uvedl.

Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil vyzdvihl to, že růst cen služeb byl rychlejší, než je v únoru obvyklé. „Zde bude tedy definitivní uklidnění patrně trvat ještě minimálně několik měsíců. Přesto považujeme za jisté, že inflační drama z minulých let se ani náhodou nezopakuje a v průměru letošní inflace podle nás míří přibližně na 2,3 procenta,“ uvedl.

Ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský označil za další inflační rizika kromě zdražování služeb také oslabení koruny a růst cen ropy a cen mezinárodní kontejnerové přepravy. „Domníváme se proto, že se s únorovou inflací dezinflační trend v české ekonomice završil. V březnu a dalších měsících roku by se inflace měla pohybovat nad únorovou hodnotou a v závěru roku opět překročit tři procenta,“ míní.

Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler předpokládá, že se inflace v příštích měsících zvýší o několik desetin procenta a ke dvěma procentům by se mohla vrátit v létě. „Ceny služeb stále zůstávají zvýšené, což je důvod, proč ČNB opakovaně mluví o opatrnosti při snižování sazeb. Dnešní číslo však výrazně zvyšuje šanci, že ČNB pokles sazeb na konci března urychlí a sníží je alespoň o tři čtvrtě procentního bodu,“ uvedl.

Také analytik Purple Trading Jaroslav Tupý se domnívá, že aktuální hodnota inflace vytváří prostor pro snížení základní úrokové sazby ČNB o více než půl procentního bodu ze současných 6,25 procenta. Zároveň upozornil na to, že nízká inflace vytváří tlak na oslabení české měny. „Koruna na vyhlášení reagovala oslabením o pět haléřů a lze předpokládat, že ve svém oslabování bude ještě pokračovat,“ sdělil.

Předchozí

Podmínka za slova o zabíjení pacientů s covidem platí, potvrdil soud

Zaměstnavatelé: Výhody EU převažují negativa

Další