Vracející se konference, noví ombudsmani a vyznamenaní právníci

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Po covidových pauzách či útlumech se v posledních dnech vrátily dvě velké a tradiční právní konference, Olomoucké právnické dny a Karlovarské právnické dny. Právnické fakulty pak obsazují nově zřízená ombudsmanská místa. A Jiřina Procházková z Deloitte Legal a profesor Michal Tomášek se dočkali jedinečných poct.

Karlovarské právnické dny probíhají až do soboty 18. června, s Úvahami nad právem a jeho ohýbáním je otevřel hlavní autor nového občanského zákoníku Karel Eliáš. Mezi přednášejícími se objevili třeba i bývalí ministři spravedlnosti Robert Pelikán a Lucie Žitňanská, na sobotu je avizována například důležitá přednáška jednoho z hlavních autorů původního návrhu nového stavebního zákona Františka Korbela o jeho aktuálním stavu. Konferenci by mě uzavřít prorektor Masarykovy univerzity Radim Polčák s tématem Soukromoprávní odpovědnost za kybernetický útok.

Velkolepě se vrátily také Olomoucké právnické dny, na něž zamířily na dvě stovky právníků.  „Profesor Miloš Večeřa z brněnské právnické fakulty, expert na teorii práva, právní filozofii a sociologii, prezentoval příspěvek s názvem Sceluje, nebo rozděluje právo společnost?. Nestor české právní teorie hovořil o roli práva ve společnosti. Snažil se odpovědět na dvě, jak je sám označil, provokativní otázky: Zda může existovat společnost bez práva a zda může být právo bez společnosti? „Kloním se spíše k závěru, že právo společnost sceluje. Je otázkou, nakolik právo je a bude tuto stále obtížnější integrující sociální funkci plnit, a přitom se dokáže oprostit od politických, ekonomických a dalších vlivů,“ podělil se o názor Miloš Večeřa,“ dočteme se o jednom z hlavních příspěvků konference na webu olomoucké právnické fakulty.

Té se mimochodem podařilo „předběhnout“ pražskou fakultu, která v posledních měsících spěje ke zřízení pozice ombudsmana, a „ochránce práv studentů“ už – rovněž nově – má. Jsou jimi Ivana Rabinská, která se na fakultě věnuje trestnímu právu a Ondřej Svaček z katedry mezinárodního a evropského práva. „Děkan Václav Stehlík je do funkce jmenoval po zohlednění výsledků hlasování studentů. Ve volbách, které se konaly online na začátku června, se o hlasy studentů ucházelo deset akademických pracovníků, šest žen a čtyři muži. Každý student mohl hlasovat nejvýše pro dva kandidáty odlišného pohlaví,“ uvádí fakulta. „Posláním ochránců bude především spoluvytvářet bezpečné, komfortní, vstřícné a spravedlivé studijní prostředí na fakultě, přispívat ke zlepšování vztahů mezi studenty a akademickými pracovníky a dalšími zaměstnanci fakulty a posilovat ochranu akademických práv a svobod a dalších souvisejících veřejných subjektivních práv studentů fakulty. Ochránce bude jednat na základě podnětu studenta fakulty jemu adresovaného nebo z vlastní iniciativy. Podnět může být učiněn jakoukoli formou a lze jej podat i anonymně,“ dočteme se dále.

Server Law.com nedávno představil výběr „25 Rising Stars“, tedy „Europe’s Best Up-and-Coming Female Lawyers 2022“. Českou republiku v žebříčku reprezentuje partnerka kanceláře Deloitte Legal Jiřina Procházková, jíž se určitě vyplatí sledovat. Nejen proto, že se jí daří snad se stoprocentní úspěšností bránit podnikatele před přešlapy finanční správy, ale třeba i vzhledem k jejímu rozsáhlému pro bono působení, kdy například dlouhodobě poskytuje bezplatnou právní pomoc potřebným. Na sociálních sítích pak na výzvu Deloitte dala v souvislosti s tímto oceněním radu svému mladšímu já: „Neboj se být sama sebou! V korporátním světě právnických firem může být náročné být autentický, a já se stále učím jednat stejným způsobem, který mi připadá přirozený i mimo práci. Myslím si však, že autenticita přináší hodnotu jak kolegům, tak klientům. A přála bych si, abych s touto cestou učení začala dříve.“

A konečně profesor Michal Tomášek, proděkan pražské právnické fakulty, obdržel tento týden, jako vůbec první zástupce této instituce, Medaili Karla Engliše, udělenou předsedkyní Akademie věd ČR Evou Zažímalovou za zásluhy v sociálních a ekonomických vědách. Profesor Tomášek tím jen potvrdil svou skvělou kondici, když se nedávno stal rovněž místopředsedou Vědecké rady Akademie věd a vydal zcela jedinečnou monografii Právo na Hedvábné cestě.

Předchozí

Střelecký turnaj Nadace Špuntíci pomohl handicapovaným dětem

Weinhold radil Viamilku při fúzi do družstva Mléko.cz

Další