Sněmovní hospodářský výbor ve čtvrtek podpořil beze změny vládní novelu atomového zákona, která má hlavně urychlit povolování staveb nových jaderných bloků. Umožní také žádat Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o předběžnou informaci ohledně posuzování žádostí. Umožní i výjimku z požadavků zákona. Výbor nepřijal ani jeden ze tří pozměňovacích návrhů, které vznesl poslanec ODS Jan Bauer. Chtěl například snížit poplatek za předběžnou informaci nebo stanovit nižší horní mez poplatku pro provozovatele jaderných zařízení, než jakou navrhla vláda. Státní úřad pro jadernou bezpečnost s jeho návrhy nesouhlasil.
Novela zavádí jako jeden z nových institutů žádost o předběžnou informaci směřovanou k SÚJB. Jejím smyslem bude požadovat vysvětlení či konzultaci, jak by úřad rozhodl. Vláda tuto novinku vysvětluje tím, že rychlý nástup nových technologií přináší řadu odborných a technologických nejistot. Proto je potřebné, aby ještě před příslušným řízením bylo možné vyjasnit, zda informace, podklady i technologie a zařízení budou vyhovovat. Úřad pak sdělí, zda bude požadovat například další podmínky nebo podle jakých hledisek bude žádost posuzovat.
V případě poplatku na jaderný účet vláda navrhuje dvě horní hranice sazby poplatků. Aktuální sazby by stanovila nařízením na pětileté období. V případě poplatníka provozujícího jaderné energetické zařízení, navrhla vláda horní mez až 163 Kč/MWh. Poslanec Bauer navrhoval horní hranici 80 korun za MWh.
Novelizace podle vlády vychází ze zkušeností s fungováním nového atomového zákona. Některé přístupy by mohly být nastaveny účinněji, míní kabinet. Úpravy by proto měly především omezit regulatorní zátěž při projednávání staveb v rámci státní správy. Jde především o technické změny. Novelu je zároveň nutné přizpůsobit novým technologiím, jako jsou modulární reaktory. Dosavadní zákon totiž s nimi nepočítal. Úpravy byly podle dokumentu nutné také kvůli novým mezinárodním standardům v jaderné energetice.
Atomové právo je podle vlády nutné připravit hlavně na příchod nových jaderných technologií, hlavně malých a středních modulárních reaktorů (SMR), aniž by byla dotčena potřebná úroveň bezpečnosti. Jaderná energie má být podle současných plánů státu spolu s obnovitelnými zdroji hlavním zdrojem tuzemského energetického mixu. Stát proto připravuje stavbu nových reaktorů i malých modulárních bloků.