Dubnový růst vývozu a dovozu byl dán zejména třemi pracovními dny navíc oproti loňsku. V meziměsíčním vyjádření export, na který se česká ekonomika orientuje, naopak oslabil. Mírněji než vývoz ve srovnání s březnem poklesl také dovoz. Vyplývá to z vyjádření analytiků. Přesto podle nich dubnový přebytek 33,1 miliardy korun opět překonal výhled trhu, který očekával kladnou bilanci 20,8 miliardy korun. Analytici zároveň upozornili na to, že saldo bylo v plusu osmý měsíc za sebou.
Ze zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že export v dubnu meziročně stoupl o 19,7 procenta na 416,2 miliardy korun a dovoz o 13,1 procenta na 383,1 miliardy korun. V meziměsíčním srovnání a po sezonním očištění vývoz klesl o 1,1 procenta a dovoz o 0,3 procenta.
„Vývoj zahraničního obchodu lze hodnotit jako pozitivní překvapení. Trochu se o něj možná zasloužila omezená investiční aktivita v tuzemsku, která snižovala dovozní poptávku,“ řekl ČTK hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. V letošním druhém čtvrtletí by podle něj měl dubnový výsledek zahraničního obchodu kladně přispět k reálnému růstu hrubého domácího produktu. „To zvyšuje šance, že se česká ekonomika přesouvá na dráhu udržitelného růstu, a to přes momentální slabou investiční aktivitu,“ doplnil.
Dubnová hodnota vývozu 416,2 miliardy korun je podle generálního ředitele státní agentury CzechTrade Radomila Doležala nejvyšší za posledních 12 měsíců. „V rámci sektorového pohledu pozorujeme meziroční růst ve většině odvětví. Mezi nejvíce rostoucí položky patřily motorová vozidla, potravinářské výrobky a pryžové a plastové výrobky,“ uvedl.
Za letošní rok zatím přebytek zahraničního obchodu podle ekonoma společnosti Deloitte Václava Franče dosáhl 118 miliard korun, což je o 69 miliard korun více než loni stejnou dobou. „Je ale otázka, jestli automobilovému průmyslu, což je tahoun vývozu, nedojde časem dech. Pozvolna rostoucí vnitřní poptávka bude navíc stimulovat dovoz, a tedy omezovat přebytky obchodní bilance,“ míní Franče.
Přebytek zahraničního obchodu podle analytika Raiffeisenbank Martina Krona pravděpodobně nadále poroste. Riziko ale představují situace na Blízkém východě a pro exportéry také posilující česká koruna. Analytička Komerční banky Jana Steckerová pak očekává, že za celý letošní rok skončí bilance v plusu více než 200 miliard korun, když loni přebytek činil 124 miliard korun. „Vzhledem k mimořádně dobrým výsledkům v posledních měsících však může být výsledek ještě lepší,“ dodala.
Analytik společnosti Citfin Tomáš Volf poukázal na to, že v dubnu stoupl přebytek obchodu se zeměmi Evropské unie a deficit se státy mimo EU klesl. „Domácí firmy se musí začít soustředit také na jiné než evropské trhy, které v době nižší výkonnosti HDP u nás budou růst rychleji než země EU,“ řekl.