Zaměstnanec lounského soudu zpronevěřil miliony

|

Policie zahájila trestní stíhání zaměstnance Okresního soudu v Lounech, který podle ní zpronevěřil soudní peníze. Celkově si na své bankovní účty převedl více než 16 milionů korun, trestnou činnost páchal přes 4,5 roku, sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Ministerstvo spravedlnosti k věci uvedlo, že byla selháním jednotlivce, ne systémovou chybou. Předsedkyně soudu Hana Bachová ve středu novinářům potvrdila, že bývalý účetní již na soudu nepracuje.

„Obviněný měl podle našich závěrů v pozici zaměstnance Okresního soudu v Lounech v období od března 2019 do listopadu 2023 postupně neoprávněně převádět na své bankovní účty prostředky soudu ve výši 16,112.486 korun. Takto získané finanční prostředky měl následně použít pro svou vlastní potřebu,“ popsal skutek Ibehej.

Kriminalisté stíhají obviněného člověka na svobodě, za zpronevěru se škodou velkého rozsahu mu hrozí pět až deset let vězení. Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem.

Na případ v únoru upozornil server Česká justice, podle nějž peníze vyvedl dnes již bývalý účetní soudu, který je zřejmě prosázel. „Můžu potvrdit, že tady došlo k jistému zpronevěření finančních prostředků,“ uvedla Bachová. Řekla, že konkrétní informace k trestnímu řízení může sdělovat pouze dozorující státní zástupce. Chod soudu je zajištěný, dodala.

Ministerstvo spravedlnosti se o případu dozvědělo od vedení ústeckého krajského soudu, pod který lounský soud spadá. „I přesto, že se nejedná o systémovou chybu, pracujeme na opatřeních, která by znemožnila opakovat podobná selhání jednotlivce,“ sdělil ve středu mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. „Navíc v tomto případě se jednalo o sofistikovanou trestnou činnost páchanou od roku 2019, která při běžných kontrolách vedením soudu ani ministerstvem financí nemohla být odhalena,“ doplnil na otázku, zda ministerstvo spravedlnosti zkoumá případnou odpovědnost vedení soudu za nastalou situaci.

Předchozí

Průzkum: Třetina firem snížila volnočasové benefity

O IT obory je velký zájem, v Česku však stále chybí až 30 tisíc ajťáků

Další