Nejvyšší soud Finska zorganizoval již deváté setkání komparativní skupiny, která pracuje pod záštitou Sítě předsedů nejvyšších soudů členských států Evropské unie.
Nejprve si zástupci nejvyšších soudů vyměnili zkušenosti týkající se vlastní komparativní práce, její povahy, personálního a technického zabezpečení a analytických výstupů. Komparativní skupina hraje důležitou roli při rozhodovací činnosti, protože slouží jako nástroj pro srovnání a analýzu podobných případů a právních precedentů. Použití komparativních skupin umožňuje soudcům identifikovat klíčové rozdíly nebo podobnosti mezi případy, což může ovlivnit rozhodnutí o tom, jak aplikovat právní normy nebo interpretovat zákony.
V poslední době se v Evropě rozmáhá přeshraniční drogová trestná činnost, přičemž při dokazování se používá např. odposlech telefonické komunikace a služby jako Anom, SkyECC a Encrochat. Diskuze mezi účastníky setkání se týkala právních otázek přípustnosti používání těchto metod a následně důkazů v řízeních před soudem.
Během covidu-19 se mnoho soudních systémů uchýlilo k používání videokonferenčních zařízení a vedení soudních řízení online. V některých zemích vznikla díky tomu nová trestní procesní legislativa. V rámci třetího tématu se proto mluvilo o tom, jaký praktický dopad měla zkušenost s vedením soudních sporů online na procesní předpisy a používání informačních technologií v justici.
Komparativní skupina představuje užší sdružení sedmi nejvyšších soudů, a to České republiky, Belgie, Finska, Francie, Německa, Nizozemska, Slovinska a Nejvyššího soudu Spojeného království. Jedná se o platformu, kde si její členové vzájemně vyměňují informace z oblasti srovnávacího práva, zahraničních právních úprav, rozdílných přístupů k právním problémům i rozhodovací praxe. Nejvyššímu soudu tak mimo jiné umožňuje získávat cenné podklady pro rešerše, srovnávací analýzy, a tím i podklady pro rozhodovací praxi našich soudců v oblastech, které se týkají zejména evropského a srovnávacího práva.