Zeman se musí omluvit Šarapatkovi, potvrdil Nejvyšší soud

|

Bývalý prezident Miloš Zeman se musí omluvit Zdeňku Šarapatkovi za výrok, že ho z úřadu vlády vyhodil pro neschopnost. Dřívější verdikt potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl Zemanovo dovolání. Potvrdila to mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Šarapatka rozhodnutí NS přivítal.

Nejvyšší soud rozhodl spor mezi bývalým prezidentem Zemanem a jeho někdejším poradcem Zdeňkem Šarapatkou po roce. „Nejvyšší soud odmítl dovolání Ing. Miloše Zemana ve věci žalobce Z. Š. Podrobnosti budou k dispozici po vyhotovení originálu rozhodnutí, což bude nejpozději do 60 dnů,“ uvedla Tomíčková.

Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Šarapatka ale v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel z úřadu vlády po dohodě.

Šarapatka v pondělí na sociální síti X rozhodnutí soudu přivítal. „Nejvyšší soud dnes exprezidentovi nařídil omluvu za pomluvu, kterou o mně šířil. Naděje pro kmány a memento pro pány, že právo nezná vyvolených. Zlu se neustupuje!“ uvedl. „Omluva je námi předepsaná. V případě průtahů, nebo snad jejího neuskutečnění, následuje exekuční návrh,“ napsal.

Bývalý poradce už dříve u soudů docílil omluvy za výrok od státu, konkrétně ministerstva financí, Ústavní soud ale rozsudky následně zrušil s tím, že za výroky nese odpovědnost Zeman jako soukromá osoba. Šarapatka proto podal novou žalobu mířící na prezidenta, které soudy pravomocně vyhověly.

Zeman se ale ve stanovené lhůtě neomluvil. Šarapatka kvůli tomu podal na prezidenta exekuční návrh. Zeman se zároveň obrátil s dovoláním na Nejvyšší soud.

Předchozí

Nové LB: O Aegis Law, DLA i pomalé spravedlnosti

Snížení sazeb: Většina rady ČNB usilovala o srozumitelný postup pro trh

Další