V říjnu se opět zvýšil počet zaměstnanců pracujících v pražských kancelářích namísto z domova. Obsazenost byla 61 procent a poprvé od pandemie koronaviru tak přesáhla 60procentní hranici. Meziročně jde o nárůst devět procentních bodů a oproti říjnu v roce 2022 o 23 procentních bodů. Vyplývá to z dat realitně-poradenské společnosti Savills. Podle nich je nejvytíženějším dnem v pražských kancelářích středa a nejméně pátek.
„Před pandemií byla fyzická obsazenost přibližně 70 procent a nyní očekáváme stabilizaci na úrovni okolo 60 procent. Výsledky průzkumu naznačují, že na této hranici firmy i zaměstnanci nacházejí rovnováhu mezi prací v kanceláři a z domova. Pozorujeme však také, že stále více firem zavádí přísnější hybridní pracovní systém,“ řekl Pavel Novák, vedoucí oddělení kanceláří v Savills.
Ve středu docházejí do kanceláří dvě třetiny zaměstnanců, o šest procentních bodů více než v letošním únoru a o deset procentních bodů více než v loňském říjnu. Po středě se nejvíce lidí fyzicky objeví v zaměstnání v úterý, a to o dva procentní body méně než ve středu. V pátek v Praze navštěvuje kancelář 53 procent zaměstnanců, o osm procentních bodů více než začátkem roku a o čtyři procentní body více než loni.
Podle analytičky ze Savills Lenky Pechové může být důvodem větší návratnosti zaměstnanců do práce například potřeba osobní interakce mezi zaměstnanci nebo lepší zázemí a klid na práci. Firmy na to pak reagují a hledají řešení, aby se zaměstnanci cítili v kancelářích spokojeně a pro výkon své práce měli optimální podmínky.
Například podle říjnového průzkumu JobsIndex společnosti Alma Career nejběžněji mohou zaměstnanci z domova pracovat v režimu jeden až dva dny v týdnu, což je zároveň nejsilnější preference na straně manažerů firem. Možnost práce pouze nebo převážně z domova se aktuálně týká zhruba šesti procent ze všech zaměstnanců. Z domova nemůže pracovat z povahy své pozice 44 procent zaměstnanců a dalších 16 procent ani nechce. Zbylých 40 procent si to přeje, ale jen 29 procent ze všech zaměstnanců už nyní alespoň občas na dálku pracovat může.
Na základě průzkumu poradenské společnosti Deloitte více než 50 procent mladých respondentů, tedy lidí narozených po roce 2000 a takzvaných mileniálů, uvedlo, že jejich zaměstnavatel nedávno zavedl návrat do kanceláří a oni nyní mají povinnost být v určité dny na pracovišti. Většina mladých momentálně pracuje plně z kanceláře. Třetina z nich pracuje hybridně a výhradně na dálku pracuje osm až devět procent z nich.
Podle dat Savills je Praha s fyzickou obsazeností na třetím místě mezi evropskými městy. Prvním je Madrid, kam do kanceláří docházejí v průměru dvě třetiny všech lidí. Důvodem může být podle poradenské společnosti vyšší podíl obyvatel žijících v centru města, kratší doba dojíždění a dobrá pracovní atmosféra. Po Madridu nejvíce lidí dochází do kanceláří v londýnském West Endu, kde je průměr fyzické obsazenosti 63 procent.