Advokátní personálie roku? Richter odešel z Clifford Chance

|

Jeden z největších expertů na insolvenční právo a někdejší „revoluční“ kandidát na děkana pražské právnické fakulty Tomáš Richter odešel z jedné z nejprestižnějších světových právních firem Clifford Chance a ode dneška pracuje pro kancelář JŠK, která patří se 30 právníky a 5 partnery k těm středně velkým. „Jednou z prvních kauz v novém působišti bude zastupování skupiny věřitelů společnosti Arca Investments sdružených ve spolku AVEA, jejichž pohledávky činí téměř tři miliardy korun,“ uvedla za JŠK Jitka Kvartková.

„Po dvaceti pěti letech ve velkých mezinárodních kancelářích se velmi těším na práci v nezávislé lokální praxi. Chci se také z akademické sféry přesunout mnohem blíže ke klientům. JŠK je česká butiková kancelář s výbornou reputací, pokud jde o kvalitu i o integritu, a s jejími zakládajícími partnery se velmi dobře známe jako někdejší kolegové již déle, než dvacet let. Mám trochu pocit, jako bych se vracel domů,“ uvedl ke svému posunu Tomáš Richter.

„Vedle advokátní praxe působí Tomáš Richter jako rozhodce a věnuje se také akademické činnosti. Podílel se na rekodifikaci českého insolvenčního práva, reformě evropského insolvenčního nařízení, vzniku evropské směrnice o preventivních restrukturalizacích, a je autorem řady odborných publikací v tuzemsku i zahraničí. Advokátem je od roku 1998 a do JŠK přichází z Clifford Chance, a to od 15. dubna,“ uvedla dále Kvartková

„Richter je od roku 2004 rozhodcem Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře a Agrární komoře, od roku 2012 je také rozhodcem u Burzovního rozhodčího soudu při Burze cenných papírů Praha. Jako poradce místopředsedy vlády a člen expertní skupiny Ministerstva spravedlnosti pro insolvenční právo významně ovlivnil podobu českého insolvenčního práva. Tomáš Richter je předsedou Akademického fóra INSOL Europe a členem správní rady International Insolvency Institute. V části svých akademických aktivit bude nadále pokračovat, a to včetně výuky na Institutu ekonomických studií FSV UK a členství ve vědecké radě Centra restrukturalizace a insolvence Harryho Pollaka na pražské VŠE,“ dodala.

„Ve spolku AVEA (Aktivní VĚřitelé Arca) se sdružilo více než 300 členů, kteří disponují směnečnými pohledávkami za bezmála 3 miliardy Kč, a toto číslo určitě nebude konečné. I dle vyjádření Tomáše Richtera nemá spojení tolika věřitelů pro účely koordinované účasti v insolvenčním řízení v novodobé insolvenční historii ČR obdoby,“ uvedla dále Kvartková.

„Bylo nám jasné, že jednotliví věřitelé by sami blížící se insolvenční bitvu nezvládli. Proto jsme si po důkladném zvážení vybrali renomované advokátní kanceláře a experty na insolvenční právo. Dveře naší inciativy jsou nadále otevřeny i dalším směnečným věřitelům Arcy. Předpokládáme, že část z nich stále vyčkává a zvažuje cestu, jakou se při vymáhání svých práv vydat,“ říká zakladatelka spolku Martina Šafářová: 

„Každý z nás, včetně vedení spolku, je věřitelem. Jsme na jedné lodi a náš cíl je totožný. Chceme získat zpět maximum svých prostředků, které jsme do směnek vydávaných společností Arca Investments vložili. Najali jsme si prvotřídní právní zastoupení a budeme se aktivně účastnit insolvenčního řízení bez ohledu na to, ve kterém státu bude probíhat.“

Foto: JŠK

Předchozí

Allen & Overy radila Eurowagu i Czech Gas Networks Investments

Začíná krvavá bitva o advokátní komoru

Další