Začíná krvavá bitva o advokátní komoru

|

Advokacie pohledem Jana Januše – Tomáš Richter odešel z Clifford Chance a pracuje pro JŠK. Pražská Allen & Overy se bude po prázdninách stěhovat. A do advokátních voleb míří další kandidátka zajímavých uchazečů. To jsou hlavní zprávy z právního trhu tohoto týdne.

Začněme advokátními volbami, do nichž nově vstupuje platforma Komora 2.0. „Sdružilo se v ní prozatím 12 advokátních kanceláří z většiny krajů České republiky. Komora 2.0 zároveň na svém webu představuje své kandidáty do představenstva, kontrolní rady i kárné komise, pro které chce získat podporu na podzimním volebním sněmu České advokátní komory. Tato profesní komora má být podle zveřejněného programu Komory 2.0 šikovnější, chytřejší a dostupnější,“ uvedl jeden z jejích představitelů Pavel Kroupa, společník výrazné brněnské kanceláře KroupaHelán. 

Sám kandiduje do představenstva, stejně jako Lukáš Slanina z Arrows, Lucie Dolanská Bánayaiová z Bányaiová Vožehová, Michala Plachká z Pure Legal, Jan Šafránek, který se nedávno osamostatnil a odešel z partnerské pozice v bnt a další výrazní hráči, kteří advokacii pojímají ve své praxi skutečně tak, že se píše rok 2021.

Na podzimním sněmu – pokud se bude moci z pandemických důvodů uskutečnit – se tak utkají minimálně tři formace: ze současného představenstva vycházející Moderní advokacie a Kandidátka21 s několika novými tvářemi, například Františkem Korbelem z Havel & Partners či Hanou Gawlasovou z Squire Patton Boggs, Otevřená advokacie, reprezentovaná advokátem a bývalým novinářem Tomášem Nahodilem či pirátskou senátorkou Adélou Šípovou a zmíněná Komora 2.0.

Bitva to bude těžká a výsledek záleží hlavně na tom, kolik advokátů, jakého věku a s jakou představou přijde volit. Svár to bude rovněž krvavý, což už nyní ilustrují třeba časté twitterové sváry většinou vyprovokované zmiňovaným Tomášem Nahodilem. 

Kandidátka stávajícího představenstva má nejlepší výchozí pozici a obecně ta nejznámější advokátní jména, zároveň ale nemá jisté vítězství. Touha po změně minimálně v mladších a „akčnějších“ advokátních skupinách roste. Znovu tedy opakuji: záleží jen na tom, kdo přijde volit. 

Že bude muset přijít, je už také prakticky jisté. Na rozdíl od Slovenska, kde v případě potřeby zvažují ještě pro letošní volby legislativní změnu umožňující i dálkové hlasování, totiž v České republice – i kvůli špatně funkční sněmovně a blížícím se volbám – není prosazení novely zákona příliš reálné. 

Příští představenstvo by každopádně mělo být moderní a dostatečně aktivní, láme se teď chleba, digitalizace postupuje vzhledem k pandemii ještě rychleji, než jsme předpokládali. Představenstvo tak může udávat trendy advokacie budoucnosti. Každopádně by je alespoň nemělo komplikovat.

Ale ještě k plánovanému zářijovému stěhování Allen & Overy z ulice V Celnici poblíž Náměstí Republiky do karlínského Missouri Parku. Protože i tam jde o trendy. „V Allen & Overy jsme si osvojili digitální transformaci interně i v práci pro klienty. Abychom v tomto trendu mohli i nadále pokračovat, nastal čas k přestěhování do větších prostor, ve kterých budeme moci pracovat na projektech v moderním prostředí, které podporuje nové modely spolupráce,“ uvedl řídící partner Allen & Overy v České republice Prokop Verner.

„Přemístění kanceláře je společným úsilím a je vedeno projektovým týmem složeným ze zástupců jednotlivých praxí s různou senioritou a zaměřením. Ti spolu s externími poradci a architekty vytvářejí novou podobu kanceláře. Nové prostory podporují flexibilní způsoby práce a jsou obklopeny zelení. Velký důraz je kladen na snižování spotřeby energií a používání pokročilé recyklace odpadu a monitorování emisí CO2. Kancelářský projekt Missouri Park chce dosáhnout certifikace LEED Platinum, nejvyšší možné úrovně, které lze při hodnocení energetické účinnosti budov dosáhnout,“ dodala Business Development Manager kanceláře Jana Kloudová.

„Missouri Park a Mississippi House tvoří poslední část projektu městské čtvrti River City Prague, kterou buduje společnost CA Immo. Missouri Park splňuje ty nejpřísnější standardy, využívá nejnovější trendy v designu kanceláří a klade důraz na zdravé pracovní prostředí. Budovu navrhl Schmidt Hammer Lassen Architects, jeden z nejoceňovanějších architektonických ateliérů ve Skandinávii,“ uvedla rovněž.

FOTO: ČAK

Předchozí

Advokátní personálie roku? Richter odešel z Clifford Chance

Co je Kubernetes?

Další