Analytici: Brzy překonáme předpandemickou úroveň

|

Česká ekonomika začala v prvním čtvrtletí výrazněji ožívat, její růst táhne zejména spotřeba domácností. Shodují se na tom analytici při hodnocení posledních údajů o vývoji hrubého domácího produktu (HDP). Podle prvního odhadu Českého statistického úřadu HDP v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 0,4 procenta, mezikvartálně o 0,5 procenta. Ve druhém čtvrtletí by podle analytiků mohlo české hospodářství překonat předpandemickou úroveň, za celý rok odhadují růst HDP kolem 1,5 procenta.

„Dlouho očekávané ekonomické oživení se patrně stává realitou. České domácnosti evidentně vyčkávaly na pominutí horké fáze inflační krize, obnovily pošramocenou důvěru ve světlé zítřky a jaly se více utrácet,“ sdělil hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Pokud nenastane další šok, který by zasáhl české spotřebitele, je podle něj dobrá šance, že se ekonomika bude i v dalších čtvrtletích zvedat.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že mezičtvrtletní růst byl nejsilnější za posledních osm kvartálů. „Lepšího výsledku tedy česká ekonomika dosáhla naposledy před inflační vlnou a v době otvírání ekonomik po covidovém půstu. Výsledek znamená, že česká ekonomika tedy konečně nastoupila cestu citelnějšího oživení. Její výkon se přiblížil předcovidovému stavu na pouhých 0,2 procenta, takže je dobrá šance, že k jeho překonání dojde již v letošním druhém čtvrtletí,“ uvedl.

Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka vývoj HDP ukazuje, že Česko zažívá ekonomické jaro. „Česko prošlo v předchozích třech letech třemi silnými negativními šoky: pandemií, narušením dodavatelských řetězců a energetickou krizí. Začátek letošního roku je o poznání klidnější a po odeznění inflace se ekonomika opět nadechuje k růstu. Nicméně nepřehlédnutelnou brzdou jsou potíže našeho obchodního partnera, německá ekonomika se trápí a bez jejího růstu, jsou možnosti české ekonomiky omezené,“ upozornil.

Také hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek varoval, že slabý růst v Německu bude letos brzdou české ekonomiky. Už nyní se to podle něj projevuje na výkonu tuzemského průmyslu. Hospodářský růst tak letos potáhne zejména spotřeba domácností. „Spotřeba se nejspíš ještě letos nevrátí na předcovidovou úroveň, protože vzhledem k předchozímu propadu na to bude potřebovat možná dva až tři roky,“ upozornil však.

Celkově analytici hodnotí vývoj HDP v prvním čtvrtletí pozitivně, potvrzuje se návrat k hospodářskému růstu po loňském poklesu o 0,2 procenta. „Za celý letošní rok pak česká ekonomika pravděpodobně míří k růstu přes jedno procento, přičemž, pokud se mezitím zmátoří i evropský průmyslový sektor, se zdá být dosažitelnou i hodnota poblíž 1,5 procenta,“ uzavřel Hradil.

Předchozí

Muž chce podstoupit eutanazii. Obrátil se na Ústavní soud

Z Allen & Overy je A&O Shearman. A Cliffordi i CMS vystřídali vedení 

Další