Banky nechtějí, aby stát dotoval úvěry na bydlení

|

Tuzemské banky nechtějí po státu, aby začal dotovat úvěry na bydlení, protože tento krok by jen byty zdražil. Některé z nich ale chtějí otevřít diskusi o pobídkách pro koncept takzvaného dostupného bydlení. Ministerstvo financí podle mluvčí Petry Vodstrčilové o žádné nové podpoře pro hypotéky neuvažuje.

Návrh na dotování hypoték státem by nebyl správným krokem pro občany ani pro českou ekonomiku, uvedl generální ředitel ČSOB Hypoteční banky Martin Vašek. Určité části klientů by sice zmírnil podmínky pro financování, ale nabídka nemovitostí na trhu by se nezměnila, což by v konečném důsledku přineslo růst cen. Navíc podle něj vůbec nedává smysl, aby se všichni skládali na vlastní bydlení pro úzkou vybranou skupinu lidí. Bydlení v Česku by pomohlo například odstranění překážek na straně nabídky a rychlejší povolovací proces pro výstavbu, poznamenal.

Pro návrh státní podpory hypoték není ani ředitel pro hypotéky v Raiffeisenbank Milan Voldřich, protože by to neřešilo koncepční problém. Tím je podle něj nedostatek bytů. „Pro posílení dostupnosti bydlení je potřeba zvýšit počet obyvatelných bytů a domů. To znamená stavět nové, redukovat počet prázdných bytů nebo třeba snižovat počet bytů na krátkodobý pronájem,“ uvedl.

Na úrovni České bankovní asociace se o problematice případné státní dotace na úrokové sazby hypoték nediskutovalo, řekl šéf komunikace asociace Radek Šalša. Nelze podle něj vyloučit to, že se v tomto kontextu drobně zkreslují pojmy ve vztahu ke konceptu tzv. dostupného bydlení. „To je standardní a v řadě evropských států vyzkoušený a provozovaný projekt, který by mohl díky rozumné a správně nastavené kombinaci nejrůznějších finančních nástrojů a pobídek nastartovat velmi potřebnou expanzi bytové výstavby s participací státu, měst a obcí a soukromých zdrojů,“ dodal.

„Dostupnost bydlení zvýší pouze větší počet dokončených bytů,“ uvedl generální ředitel společnosti Dostupné bydlení České spořitelny Marek Blaha. Nyní podle něj existuje velké množství developerských projektů, které už mají schválená veškerá stavební povolení, ale přesto nezačaly. Na trhu totiž chybí klienti, kteří si mohou dovolit vzít hypotéku, podotkl. Mělo by tedy podle něj jít o časově omezenou podporu přímo pro mladé klienty, žádající o hypotéky, rozhodně ne o dotaci pro banky.

Generální ředitel Modré pyramidy ze skupiny Komerční banky Michael Pupala si dovede představit velmi cílená opatření, která by mohla pomoci zpřístupnit bydlení například mladým rodinám. Plošné opatření by však na velmi napjatém trhu s nemovitostmi vytvořilo dodatečnou poptávku, která by vytvářela tlak na další růst cen nemovitostí a takový zásah do trhu by se minul účinkem. Řešením je podle něj především zjednodušení a zrychlení stavebního řízení, které je v ČR extrémně dlouhé a brzdí výstavbu nových bytů.

Předchozí

Nejúspěšnější aukce měsíce: Zlatá mince se věrozvěsty

Výdaje do internetové reklamy loni stouply

Další