Běžný účet platební bilance byl loni v přebytku

|

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni po dvou schodkových letech v přebytku 29,2 miliardy korun. Vyplývá to ze zpřesněných údajů, které na svém webu zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Předloni byl běžný účet platební bilance v rekordním schodku 332,8 miliardy korun.

V přebytku byl běžný účet platební bilance v osmi měsících loňského roku. Nejvýraznější byl v dubnu, kdy činil 34,8 miliardy korun. Naopak schodkové měsíce byly čtyři. Nejvyšší schodek pak byl v červnu, a to 48,4 miliardy korun.

V poslední čtvrtletí loňského roku skončil běžný účet platební bilance v přebytku 12 miliard korun. Bilance zboží a služeb skončila s přebytkem 106 miliard korun. „Meziročně se výsledné saldo v běžných cenách zlepšilo o 102,9 mld. Kč vzhledem k výraznějšímu snížení dovozu zboží (index 91,4) v porovnání se stagnací vývozu (index 99,6),“ uvedla ČNB.

Záporné saldo bilance prvotních důchodů dosáhlo v posledním kvartálu loňského roku 90,4 miliardy Kč. „Jeho meziroční nárůst o 23,6 mld. Kč ovlivnilo především zvýšení podílu na reinvestovaném zisku v tuzemských dceřiných společnostech náležejících zahraničním vlastníkům,“ dodala ČNB.

V minulosti byl běžný účet platební bilance schodkový v letech 1994 až 2013. Poté byl několik let v přebytku, v roce 2020 měl rekordní hodnotu 113,7 miliardy korun. V nadcházejících dvou letech ale skončil opět ve schodku.

Předchozí

Analytici očekávají další snížení základní úrokové sazby ČNB

Zákon roku od Deloitte Legal se pro letošek mění

Další