Blažek měl perný týden, Smutný spoluzakládá nový think-tank

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Ministr spravedlnosti Pavel Blažek má za sebou náročný týden, hostil jednání evropských ministrů spravedlnosti a jmenoval nového olomouckého vrchního státního zástupce. Kamila Bendová a Martin Palouš pak nově zasednou v Radě vlády pro lidská práva. A při příležitosti návštěvy izraelského prezidenta v České republice podepsal Pavel Smutný, společník kanceláře Císař, Češka, Smutný, z pozice prezidenta Česko-izraelské smíšené obchodní komory důležité memorandum, spojené se vznikem nového think-tanku.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek informoval veřejnost prostřednictvím Twitteru, že ve čtvrtek ráno podepsal jmenování Radima Daňhela novým vrchním státním zástupcem v Olomouci. Úřad dlouhá léta vedl Ivo Ištvan, který po své rezignaci na vedoucí post nyní působí – mimochodem stejně jako loni rezignující nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman – na Nejvyšším státním zastupitelství. Blažek po uvedení Daňhela do funkce na sociální síť dopsal: „Přeji mu mnoho sil k nutným rozhodnutím, jež ho bezesporu čekají.“ V Olomouci se toho teď asi opravdu změní, končí i Ištvanova pravá ruka, náměstek Pavel Komár. „Pavel Komár mi 30. 5. tohoto roku sdělil, že po nástupu nového Vrchního zástupce, ať jím bude kdokoli, bude rezignovat na svou funkci. Toto své rozhodnutí mi dnes telefonicky potvrdil. Učiní tak ještě v červenci po návratu z dovolené,“ napsal Blažek rovněž na Twitter.

Celé se to stalo jen pár dnů po zásadním setkání, vedeném právě Blažkem, spojeným s českým předsednictvím: „Neformální zasedání ministrů spravedlnosti a vnitřních věcí bylo první velkou událostí, kterou Česká republika uspořádala v rámci předsednictví v Radě Evropské unie. V Kongresovém centru v Praze se sešli zástupci 27 členských států EU, evropských institucí a jako hosté ze třetích zemí se zúčastnily delegace Ukrajiny, Moldavska a Gruzie,“ uvozuje ministerstvo spravedlnosti související informace na svém webu.

„Hlavními tématy jednání byla společná reakce na aktuální geopolitické výzvy, především v kontextu ruské agrese na Ukrajině, tj. vyšetřování válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, digitalizace mezinárodní justiční spolupráce a konečně ochrana zranitelných osob a obětí trestných činů,“ uvádí dále. „S ostatními ministry jsme se shodli na důležitosti projednávaného bodu o vyšetřování zločinů na Ukrajině. Věnovali jsme mu celé odpoledne a účastnil se ho i prokurátor Karim Asad Ahmad Khan z Mezinárodního trestního soudu. Je dobře, že značné množství států už zločiny na Ukrajině vyšetřuje,“ cituje pak přímo ministra spravedlnosti.

„Novými členy Rady vlády pro lidská práva budou matematička Kamila Bendová a pedagog a někdejší diplomat Martin Palouš. Oba byli aktivní v disentu,“ citoval pak ČTK Deník N. Jde o výbornou volbu. Oba bojovali proti komunistickému režimu, oba mají široké životností zkušenosti a jasné názory na spravedlnost. Kamila Bendová, matka šéfa poslaneckého klubu ODS Marka Bendy, v minulosti pracovala například jako inspektorka Úřadu pro ochranu osobních údajů. Palouš, který má mimochodem velký doktorát z Právnické fakulty Masarykovy univerzity, po revoluci působil například v diplomacii nebo také jako předseda Českého helsinského výboru. Ten mimochodem od loňského roku vede advokát Václav Vlk, společník kanceláře Moreno Vlk & Asociados.  

Českou republiku navštívil rovněž izraelský prezident Jicchak Herzog. Při této příležitosti došlo také k podepsání zásadního memoranda, v němž zprostředkovaně figuruje advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný. „Podpora tvorby národních strategií, rozvoj klíčových ekonomických sektorů i zajištění odolnosti a stability České republiky proti nepřiznivým vlivům. Toto jsou hlavní cíle nového česko-izraelského think thanku, který vzniká ve spolupráci s prestižním a respektovaným izraelským Samuel Neaman Institute,“ uvádí kancelář na svém webu. „Zástupci obou zemí budou společně hledat cesty ke zvýšení odolnosti vůči negativním dopadům včetně pandemií nebo inflace i adaptability na nové trendy a technologie. Hlavním tématy bude věda a technika, vzdělávání, transformace českého průmyslu, infrastruktura, kultura nebo sociální rozvoj společnosti. Výstupy tohoto zkoumání pak budou sloužit vládě a jejím ministerstvům jako vodítko pro tvorbu národních strategií a komplexních řešení aktuálních problémů v České republice,“ dočteme se dále.

„Myšlenku založení společného think thanku v partnerství se špičkovým Samuel Neaman Institute považuji za naprosto zlomový moment společné historie obou zemí a příležitost trvale spolupracovat na klíčových otázkách budoucnosti,“ uvedl při této příležitosti Pavel Smutný.

Předchozí

Smetanova výtvarná Litomyšl láká na Toyen, Kolíbala i TIMa

Budweiserová: Pošta je leckdy posledním kontaktem se státní správou 

Další