Smetanova výtvarná Litomyšl láká na Toyen, Kolíbala i TIMa

|

Osmnáctý ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle nabídl, či nabízí celkem 17 výstavních projektů. Mezi nejvýraznější počiny patří již třetí ročník open-air přehlídky předních českých umělkyň a umělců Plán B, která představuje 11 site-specific objektů, instalací či videí. Další program nabízí výstavy Stanislava Kolíbala či Toyen. Smetanovu výtvarnou Litomyšl společně organizují nadační fond Bohemian Heritage Fund a Městská galerie Litomyšl.

Plán B, který se zrodil jako reakce na omezení způsobené pandemií v jejím prvním roce, se vrací do Litomyšle již potřetí. Oba první ročníky totiž zaznamenaly výrazné ohlasy a probudily diskuze o umění ve veřejném v prostoru. Letošní výstava nabízí site-specific díla umělců, jakými jsou Jiří Černický, Adéla Matasová, Petra Nováková-Ondreičková, Jan Pfeiffer, Míla Preslová, Dagmar Šubrtová, Mark Ther, TIMO, Martin Zet, a poprvé se představují také zahraniční umělci, kterými bude rakouská dvojice Markus Hiesleitner a Franz Tišek. „Letos autorky a autoři uměleckých děl vytvořili nové práce pro konkrétní místa v Litomyšli, jiné artefakty byly doplněny či nově replikovány a poprvé umění vstupuje také do Nového kostela a jeho úžasné architektury, kde se ocitá ve smysluplné konfrontaci s komorní výzdobou Karla Malicha,“ popisuje výstavu její kurátorka a umělecká ředitelka nadačního fondu Bohemian Heritage Fund Lenka Lindaurová.

„Každá výstava, každé umělecké dílo, má diváky nejen bavit, ale především je přivádět k zamyšlení. Tématem letošní Smetanovy Litomyšle je láska, kterou jsme proto promítli i do výběru děl naší výstavy, a která je o to důležitější hodnotou v dnešním těžce zkoušeném světě,“ říká k Plánu B Pavel Smutný, president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund. Výstava Plán B se koná po celé Litomyšli do 31. srpna.

Kromě toho nabízí Smetanova výtvarná Litomyšl dalších 15 výstavních programů, a to jak v Litomyšli, tak v okolí. Mimo jiné výstavu děl Stanislava Kolíbala v Galerii Miroslava Kubíka, práce Toyen v Galerii Zdeněk Sklenář, výstavu Ludviky Smrčkové v Městské galerii Litomyšl nebo Možnosti Poustevny Jiřího Příhody v galerii PRIHODAars. Kompletní program najdete na www.vytvarnalitomysl.cz

Předchozí

Kordač z Weinhold Legal je na evropském seznamu rozhodců investičních sporů

Blažek měl perný týden, Smutný spoluzakládá nový think-tank

Další