Ceny komodit na trzích v pololetí se spíše zvyšovaly

|

Ceny komodit na světových trzích se v prvním pololetí spíše zvyšovaly. Výrazně zdražila měď, zlato, stříbro a hlavně kakao, zvýšila se ale i cena ropy a elektřiny. Naopak zlevnilo uhlí, pšenice nebo kukuřice. Hlavní komoditní index agentury Bloomberg od začátku roku do konce června vykázal nárůst o tři procenta.

„Komoditní trhy letos pokračují v růstu, i když tlak na vytváření nových maxim postupně ochabuje. Investoři se dívají s nadějí na druhé pololetí, ovšem nová data zatím neukazují na výraznější vzestup poptávky. Zvláštní pozornost se zaměřuje na Čínu, která je globálně největším spotřebitelem komodit,“ řekl analytik XTB JIří Tyleček. Ceny komodit se tak podle něj drží relativně při zemi a výrazně podle něj nekomplikují centrálním bankám boj s inflací.

Na čele zájmu investorů jsou letos drahé kovy a energie. Severomořský Brent přidal letos 13 procent a texaský benchmark WTI dokonce 15 procent. Ropě v polovině roku pomáhá silná motoristická sezóna. Ve vzduchu však visí hrozba postupného snižování dobrovolných kvót OPEC+ v posledních měsících roku a také rostoucí těžba v zemích mimo OPEC+.

Ceny dalších energetických komodit postupně nabírají na síle. Cena ročního kontraktu na plyn v Nizozemsku, který je určující pro cenový vývoj pro konečné zákazníky v Česku, roste v tomto roce o 15 procent. Cena elektřiny na burze v Lipsku k dodání v příštím roce stagnuje. Cena uhlí v Rotterdamu s dodáním v tomto roce ztrácí tři procenta na 109 dolarů za tunu, upozornil Tyleček.

Cena zlata od ledna do konce června vzrostla o 13 procent, doplnil analytik Golden Gate Pavel Ryba. Ještě lepší půlrok má za sebou stříbro, které zdražilo o 24 procent. Palladium naopak dál padalo, letos jeho cena klesla o 11 procent. Cena platiny se podle něj snížila o 1,3 procenta.

Průmyslové kovy letos podle Tylečka nevykazují jasný trend. Po výrazném jarním vzestupu přišlo vystřízlivění a zisky se začaly výrazně snižovat. Měď však letos na londýnské komoditní burze stále roste o 11 procent a hliník přidává 4,5 procent. Naopak cena železné rudy v Číně propadá o pětinu a ocel padá o 17 procent.

Na čele růstu zemědělských komodit zůstává kakao, i když mu v posledních měsících postupně dochází síla, a to díky zlepšujícímu se počasí v západní Africe. Letošní vzestup dosahuje 76 procent. Svým růstem stále vede žebříček nejvíce růstových globálně obchodovaných komodit v tomto roce.

Cena pomerančového džusu se letos zvýšila o 31 procent a cena kávy Arabica stoupla o 19 procent. Naopak do ztrát se přehoupl cukr. Cena klesla o dvě procenta díky příznivému vývoji sklizně v Brazílii. Velmi nízké ceny nabízejí letos obiloviny. Cena pšenice klesla o deset procent, kukuřice o 12 procent a sójové boby jsou levnější o 11 procent. Obiloviny letos vykazují rostoucí globální zásoby a zdá se, že na cestě je další skvělá sklizeň na severní polokouli. Zvláště dobrá se zdá být situace v oblasti Černého moře, uzavřel Tyleček.

Předchozí

Koruna lehce posílila k euru i dolaru

Ke zřízení trvalého pobytu není potřeba souhlas pronajímatele bytu

Další