Ceny komodit na světových trzích v prvních dvou měsících roku většinou klesaly. Zlevnil například plyn, elektřina či uhlí, naopak zdražila ropa. Výrazně stouply ceny kakaa či bavlny, klesají ceny hliníku nebo obilovin. Hlavní komoditní index agentury Bloomberg ztratil za první dva měsíce roku asi dvě procenta.
„Cena severomořského ropného benchmarku Brent vzrostla o 6,5 procenta. Texaská ropa WTI přidala dokonce 9,2 procenta. Za růstem cen ropy stojí primárně geopolitické napětí a také těžební kvóty organizace OPEC+,“ řekl analytik XTB Jiří Tyleček. Benchmarkem se v této souvislosti rozumí hlavní typ ropy, s kterým se ve světě nejvíce obchoduje.
Skupina OPEC+ zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem. V reakci na cenu ropy se od začátku roku zvýšily také velkoobchodní ceny paliv v Rotterdamu. Ceny nafty od začátku roku vykazují sedmiprocentní nárůst.
Další energetické komodity se ale už nevyvíjely zcela jednoznačně. Cena ročního kontraktu na plyn v Nizozemsku, který je určující pro vývoj ceny pro konečné zákazníky, letos vykazuje zatím pokles o 23 procent. Cena elektřiny na burze v Lipsku k dodání v příštím roce ztrácí 17 procent, cena uhlí v Rotterdamu s dodáním v tomto roce pak 11 procent.
Ve skupině průmyslových kovů vykazuje nejvyšší ztráty hliník. Jeho cena je od začátku roku na Londýnské burze kovů (LME) nižší o 6,5 procenta. Měď zůstává letos bez výrazných změn, její cena do konce února klesla o jedno procento. Naopak nikl výrazně zdražil, zatím si připisuje zhruba osm procent. O osm procent klesla cena železné rudy a o šest procent cena oceli v Číně. Na ceny průmyslových kovů nepříznivě doléhá slabší růst čínské ekonomiky, v únoru jim však pomohl stimul v formě snížení sazeb, k němuž přistoupila čínská centrální banka.
Cena zlata se za první dva měsíce letošního roku snížila o 0,9 procenta, uvedl analytik Golden Gate Pavel Ryba. Ještě na konci loňského roku byla na svých maximech. Stříbro od začátku roku ztratilo 4,7 procenta své hodnoty, cena platiny se propadla o více než 12 procent. Ještě více kleslo palladium, jehož cena klesla o více než 14 procent
Ve skupině zemědělských komodit vykazuje nejvyšší vzestup kakao, jehož cena se do konce února zvýšila o 55 procent, upozornil Tyleček. Mimořádně silný vzestup cen na burze bude mít brzy dopad i na ceny v maloobchodě. „Čokokrize se projeví růstem cen výrobků s kakaem a snižováním podílu kakaové složky. Navíc cena cukru roste o šest procent,“ dodal Tyleček.
O čtvrtinu se zvýšila cena bavlny, 11 procent přidal pomerančový džus v USA. Naopak se stále nedaří obilovinám. Cena kukuřice letos ztrácí 12 procent a cena pšenice osm procent. Za negativním vývojem cen obilovin stojí vysoké zásoby a nadúroda v hlavních světových pěstitelských oblastech, uzavřel Tyleček.